חדשות

התועלת של ניתוח בריאטרי במניעת מחלת כליות בילדים עם סוכרת (Diabetes Care)

23/11/2019

 

ניתוח בריאטרי עשוי להפחית את הסיכון להתפתחות מחלת כליות על-רקע סוכרת בילדים הסובלים מהשמנה וסוכרת מסוג 2, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Diabetes Care.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים להשוות את שיעורי מחלת כליות על-רקע סוכרת לאורך חמש שנות מעקב אחר שני מדגמים של מתבגרים עם השמנה חמורה וסוכרת מסוג 2 תחת טיפול תרופתי או ניתוחי לסוכרת מסוג 2. הם השלימו ניתוח משני של נתונים אודות משתתפים שמנים בגיל דומה, אשר לקחו חלק במחקרי Teen-LABS (Teen Longitudinal Assessment of Bariatric Surgery) ו-TODAY (Treatment Options of Type 2 Diabetes in Adolescent and Youth). המשתתפים במחקר Teen-LABS השלימו ניתוח בריאטרי ואלו במחקר TODAY חולקו באקראי לטיפול במטפורמין בלבד או בשילוב עם Rosiglitazone או התערבות אינטנסיבית לשינוי אורחות חיים, עם טיפול באינסולין במקרה של החמרה גליקמית.

 

החוקרים השלימו השוואה בין משתתפים עם סוכרת מסוג 2 ממחקר Teen-LABS (30 משתתפים, גיל ממוצע של 16.9 שנים, מדד מסת גוף ממוצע של 54.4 ק"ג למטר בריבוע) וממחקר TODAY (63 משתתפים, גיל ממוצע של 15.3 שנים, מדד מסת גוף ממוצע של 40.5 ק"ג למטר בריבוע).

 

במהלך חמש שנות מעקב, שיעורי סינון-יתר (היפר-פילטרציה) ירדו מ-21% ל-18% בקרב משתתפים ממחקר Teen-LABS ועלו מ-7% ל-48% בקרב אלו ממחקר TODAY. שיעורי הפרשה מוגברת של אלבומין בשתן ירדו מ-27% ל-5% בקרב משתתפים במחקר Teen-LABS ועלו מ-21% ל-43% בקרב אלו במחקר TODAY.

 

לאחר תקנון לגיל, מין, מדד מסת גוף וריכוז המוגלובין מסוכרר, בקרב משתתפים ממחקר TODAY תועד סיכוי גבוה יותר לאחר חמש שנות מעקב להיפר-פילטרציה (יחס סיכויים של 15.7) והפרשה מוגברת של אלבומין בשתן (יחס סיכויים של 27.3).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בהשוואה לניתוח בריאטרי, טיפול תרופתי בצעירים עם השמנה וסוכרת מסוג 2 מלווה בסיכוי גבוה יותר למחלת כליות על-רקע סוכרת לאורך חמש שנים.

 

Diabetes Care 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<