חדשות

איזון ערכי LDL בדם עשוי להפחית את הסיכון להישנות אירוע מוחי (N Engl J Med)

23/11/2019

 

טיפול בחולים ליעדי LDL נמוכים מ-70 מ"ג/ד"ל לאחר אירוע מוחי איסכמי ממקור טרשתי הוביל להפחתת הסיכון להישנות אירוע מוחי או אירוע קרדיווסקולארי מג'ורי, בהשוואה לטיפול ליעדי LDL גבוהים יותר, למרות שהמחקר הבינלאומי הופסק מוקדם בשל העדר מימון. החוקרים הציגו את תוצאות מחקר Treat Stroke to Target (TST) במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Heart Association ובו-זמנית בכתב העת New England Journal of Medicine.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי יעד הטיפול לאיזון LDL להפחתת הסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים לאחר אירוע מוחי לא נבחן היטב. כעת הם השלימו מחקר שנערך בצרפת ודרום קוריאה, במסגרתו נכללו חולים עם אירוע מוחי איסכמי במהלך שלושת החודשים הקודמים או אירוע איסכמי חולף במהלך 15 הימים האחרונים. המשתתפים במחקר חולקו באקראי לטיפול ליעד LDL של מתחת ל-70 מ"ג/ד"ל (קבוצת טיפול ליעד נמוך) או ליעד בטווח 90-110 מ"ג/ד"ל (קבוצת טיפול ליעד גבוה יותר). בכל המשתתפים במחקר הייתה עדות לטרשת עורקים בכלי הדם של המוח או בעורקים הכליליים והם טופלו בסטטינים ו/או Ezetimibe.

 

התוצא העיקרי המשולב כלל אירועים קרדיווסקולאריים מג'וריים, בהם אירוע מוחי איסכמי, אוטם שריר הלב, תסמינים חדשים שהובילו לרה-וסקולריזציה דחופה של עורקי תרדמה או עורקים כליליים, או תמותה עקב מחלות לב וכלי דם.

 

מדגם המחקר כלל 2,860 חולים אשר היו במעקב לאורך חציון של 3.5 שנים. מבין אלו, 1,430 חולים חולקו לכל אחת מקבוצות הטיפול. ערכי LDL הממוצעים בתחילת המחקר עמדו על 135 מ"ג/ד"ל והריכוז הממוצע של LDL שהושג לאחר הטפול עמד על 65 מ"ג/ד"ל בקבוצת הטיפול ליעד LDL נמוך יותר ועל 96 מ"ג/ד"ל בקבוצת הטיפול ליעד LDL גבוה יותר.

 

המחקר הופסק מסיבות אדמיניסטרטיביות לאחר שתועדו 277 מבין 385 אירועים שענו על תוצא הסיום. התוצא העיקרי המשולב תועד ב-121 חולים (8.5%) בקבוצת הטיפול ליעד LDL של מתחת ל-70 מ"ג/ד"ל וב-156 חולים (10.9%) בקבוצת הטיפול ליעד LDL בטווח 90-110 מ"ג/ד"ל (יחס סיכון מתוקן של 0.78, p=0.04).

 

שיעורי היארעות דימום תוך-גולגולתי ואבחנה חדשה של סוכרת לא היו שונים משמעותית בין הקבוצות.

 

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים לאחר אירוע מוחי או אירוע איסכמי חולף על-רקע טרשת עורקים, השגת יעד LDL של מתחת ל-70 מ"ג/ד"ל לוותה בסיכון מופחת לאירוע קרדיווסקולארי חוזר, בהשוואה לטיפול ליעד LDL בטווח 90-110 מ"ג/ד"ל.

 

N Engl J Med 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<