חדשות

עדויות חדשות תומכות בבטיחות טיפול בנוגדי-דיכאון לפני הכניסה להיריון (מתוך כנס מטעם ה-ARSM)

23/11/2019

 

מרווח הזמן עד להפריה עשוי להיות ארוך יותר בנשים הנוטלות נוגדי-דיכאון, אך לתרופות אין השפעה על שיעורי לידות-חי או על הסיכון להפלות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש במימון ה-National Institute of Health, אשר הוצגו במהלך כנס מטעם ה-American Society for Reproductive Medicine.

 

החוקרים בחנו את הקשר בין חשיפה מדידה לנוגדי דיכאון לפני-הפריה ובין הזמן עד להיריון, אובדן היריון ולידת חי במדגם של נשים שלקחו חלק במחקר Effects of Aspirin in Gestation and Reproduction Trial.

 

בעת הגיוס למחקר ובכל מחזור הפריה וביקור היריון (שבועות 4 ו-8), דגימת שתן של 1,218 משתתפות במחקר נבדקה לנוכחות Fluoxetine, Sertraline, Escitalopram, Citalopram, Trazadone, Nefazodone, Etoperidone ונוגדי-דיכאון טריציקליים ותרכובות נלוות.

 

עדות לנטילת נוגדי-דיכאון לפני הפריה – בעת הגיוס למחקר או בעת המחזור האחרון לפני הפריה – תועדה ב-183 מבין 1,218 הנשים (15%) שהשתתפו במחקר. חשיפה לנוגדי-דיכאון לפני ההפריה לוותה בסבירות נמוכה יותר להשגת היריון בתוך מחזור ווסת אחד (יחס סיכויים של 0.77). עם זאת, לא תועדו הבדלים בשיעורי לידות חי בין נשים שנחשפו לנוגדי-דיכאון ואלו שלא נחשפו לתרופות אלו (48% לעומת 56%; יחס סיכון של 0.91; רווח בר-סמך 95% של 0.77-1.08).

 

ב-785 ההריונות המאושרים על-פי בדיקת רמות hCG לא זיהו החוקרים קשר בין חשיפה או אי-חשיפה לפני ההפריה ובין אובדן היריון (25% לעומת 24%, בהתאמה).

 

בקרב נשים שנטלו תרופות ממשפחת SSRI (Selective Serotonin Reuptake Inhibitor) בזמן שניסו להרות תועד מרווח זמן ארוך יותר במידה מסוימת עד להיריון. עם זאת, חשוב לשים את הדברים בפרספקטיבה הנכונה, גורמים אחרים – דוגמת קיום יחסי מין בנקודת הזמן הנכונה ביחס לביוץ – עשויים להיות חשובים יותר במהירות השגת היריון.

 

החוקרים מקווים כי ממצאי המחקר יסייעו למטופלות ולרופאים להבין טוב יותר את סוגיית הטיפול בנוגדי-דיכאון בנשים בגיל הפוריות.

 

מתוך כנס מטעם ה-ARSM

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<