חדשות

סיכון מוגבר לתופעות לוואי בעקבות מתן חוזר של טיפול פומי בקורטיקוסטרואידים (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-ACAAI)

27/11/2019

 

ממחקר חדש שהוצג במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American College of Allergy, Asthma & Immunology עולה כי הסיכון לאירועים חריגים גבוה פי 1.5 בקרב צעירים אשר קיבלו בין מרשם אחד לשלושה מרשמים לטיפול סיסטמי בקורטיקוסטרואידים בשנה אחת, בהשוואה לאלו שלא קיבלו כל מרשם לטיפול זה. הסיכון היה גבוה פי שלוש בקרב אלו שקיבלו ארבעה מרשמים ומעלה לטיפול סיסטמי בקורטיקוסטרואידים.

 

החוקרים התבססו על נתוני מאגר MarketScan וזיהו 23,898 חולים בגילאי 2-18 שנים עם אסתמה עיקשת. רישומי החולים כללו מידע לפחות 12 חודשים לפני ולפחות 24 חודשים לאחר המרשם הראשון לטיפול סיסטמי בקורטיקוסטרואידים. חולים עם אבחנה של COPD, ברונכיטיס כרונית, אמפיזמה, ציסטיק פיברוזיס, או הפרעות אוטואימוניות הוצאו מהמחקר.

 

לחולים עם אסתמה התאימו החוקרים ביקורות שלא קיבלו טיפול סיסטמי בקורטיקוסטרואידים. החוקרים חישבו את הסיכוי למספר אירועים חריגים: תופעות לוואי במערכת העיכול, זיהומים, הפרעות מטבוליות, אירועים חריגים פסיכולוגיים, אירועים המערבים את העצם, דיכוי ציר היפותלמוס-היפופיזה-אדרנל, סיבוכים עיניים ואחרים.

 

מהנתונים עולה כי הסיכון לאירועים חריגים היה גבוה פי 2.9 בקרב חולים שקיבלו לפחות ארבעה מרשמים בשנה לטיפול סיסטמי בקורטיקוסטרואידים, בהשוואה לאלו שלא קיבלו מרשם לטיפול זה. עוד מדווחים החוקרים כי הסיכון לאירועים חריגים היה גבוה פי 1.6 בקרב אלו שקיבלו 1-3 מרשמים בשנה לטיפול בקורטיקוסטרואידים.

 

החוקרים זיהו אירועים חריגים מקטגוריות שונות, בהן תופעות לוואי במערכת העיכול ודיכוי מערכת החיסון.

 

כיום אין נתונים המסייעים בהנחיית משך הטיפול הסיסטמי בקורטיקוסטרואידים ולא ידוע אם חלק מהחולים מקבלים טיפול ארוך מהנדרש. אין מידע אודות הצורך המדויק בטיפול בכל חולה לאיזון התלקחויות אסתמה.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-ACAAI

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<