חדשות

קביעת גיל התחלת בדיקות סקר לסרטן שד בקרובות משפחה של חולות עם סרטן שד (JAMA Oncology)

04/12/2019

 

קביעת גיל התחלת בדיקות סקר לסרטן שד המבוססת על הסיכון של המטופלת לממאירות משתנה באופן נרחב בתלות במספר קרובות המשפחה מדרגה ראשונה ושנייה עם אבחנה של סרטן שד ועם הגיל בעת אבחנת הממאירות, כך עולה מתוצאות מחקר עוקבה חדש משבדיה, שפורסמו בכתב העת JAMA Oncology.

 

החוקרים ביקשו לזהות את גיל התחלת בדיקות סקר לסרטן שד, בהתאם לסיכון של המטופלת למחלה הממארת לאור היסטוריה משפחתית של הממאירות. במחקר העוקבה הארצי הם בחנו את הנתונים אודות למעלה מ-5 מיליון נשים שנולדו בשבדיה משנת 1932, עם לפחות קרובת משפחה אחת. הם בחנו את ההיסטוריה של סרטן שד בקרובת משפחה מדרגה ראשונה ושנייה ואת הסיכון לאבחנה של סרטן שד פולשני והגיל בו נשים עם סיפור משפחתי שונה הגיעו לדרגת סיכון בה מומלץ לרוב להתחיל בבדיקות סקר לממאירות.

 

החוקרים מדווחים כי מבין 5,099,172 נשים במחקר, 118,953 נשים (2.3%) אובחנו עם סרטן שד פולשני ראשוני. בסך הכול, ב-102,751 נשים (86.4%, גיל ממוצע בעת האבחנה של 55.9 שנים) לא היה סיפור משפחתי של סרטן שד בקרובות משפחה מדרגה ראשונה או שנייה בעת האבחנה שלהן.

 

גיל התחלת ביצוע בדיקות סקר לסרטן שד בהתאם לסיכון של המטופלת השתנה באופן נרחב בתלות במספר קרובות המשפחה מדרגה ראשונה ומדרגה שנייה עם אבחנה של סרטן שד וכן בתלות בגיל בעת אבחנת הממאירות בקרובות משפחה מדרגה ראשונה. באוכלוסיה הכללית, התחלת בדיקות סקר בגיל 50 שנים מלווה בסיכון מצטבר לאבחנת הממאירות של 2.2% בתוך עשר שנים. מנגד, בנשים עם מספר קרובות משפחה עם אבחנה של סרטן שד, כאשר קרובת משפחה הצעירה ביותר אובחנה עם הממאירות לפני גיל 50 שנים, דרגת סיכון זו תועדה כבר בגיל 27 שנים. מנגד, כאשר קרובת המשפחה הצעירה ביותר אובחנה לאחר גיל 50 שנים, דרגת הסיכון הנ"ל תועדה בגיל 36 שנים.

 

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר מסייעים בזיהוי גילאי התחלה מומלצים להשלמת בדיקות סקר לסרטן שד בנשים עם היסטוריה משפחתית של סרטן שד. הממצאים עשויים לסייע בהתאמת ההמלצות לבדיקות סקר לממאירות זו בנשים עם קרובות משפחה שאובחנו עם סרטן שד.

 

JAMA Oncology 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<