חדשות

הנחיות חדשות לטיפול במבוגרים עם חסר הורמון גדילה (Endocr Pract)

07/12/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת Endocrine Practice מופיעות הנחיות חדשות לטיפול במבוגרים עם חסר הורמון גדילה שהוכנו ע"י מומחים מטעם שני ה-American Association of Clinical Endocrinologists וה-American College of Endocrinology, אשר כוללות בין היתר המלצות לבדיקות אבחנתיות, ניהול מצבי חסר הורמון גדילה שאינו על-רקע גידול בהיפופיזה, בטיחות ארוכת טווח של הטיפול וכן דגש על הימנעות משימוש בהורמון גדילה כטיפול נגד הזדקנות או לשיפור ביצועים בקרב ספורטאים.

 

טיפול חליפי בהורמון גדילה רקומביננטי זמין לשימוש בארצות הברית משנת 1985 וכעת יש עדויות התומכות בהשפעה החיובית של טיפול זה להסגת חלק גדול מההפרעות המטבוליות הנובעות מחסר הורמון גדילה במבוגרים.  אעפ"י כן קיימת מחלוקת בארצות הברית בכל הנוגע להשימוש ההולם בטיפול זה במבוגרים, בעיקר בשל העלות הגבוהה של הטיפול, הצורך במתן זריקות יומיות וחשש מפני תופעות לוואי אפשריות עקב שימוש ממושך.

 

המומחים ממליצים לשקול אפשרות של חסר הורמון גדילה בחולים עם היסטוריה של מחלה באזור ההיפותלמוס-היפופיזה. ילדים ומבוגרים עם גידול בהיפופיזה אשר טופל באופן כירורגי או קרינתי  מהווים את החלק המרכזי של חולים המפתחים חסר הורמון גדילה.עם זאת, במהלך העשור האחרון חלה עליה במודעות לגורמים אחרים לחסר הורמון גדילה במבוגרים, דוגמת חבלת ראש טראומטית, דימום תת-עכבישי, אירוע מוחי איסכמי וזיהומים של מערכת העצבים.

 

ההנחיות מדגישות כי על רופאים לשקול השלמת בדיקות לחסר הורמון גדילה כאשר קיים חשד קליני סביר להפרעה ולהשתמש בערכי סף הולמים בבדיקות לגירוי ייצור הורמון גדילה ע"י ההיפופיזה. מבחן סבילות אינסולין לגירוי הפרשת הורמון גדילה עדיין מהווה את הבדיקה הטובה ביותר לקביעת האבחנה, אך במידה והדבר אינו אפשרי או בנוכחות התווית-נגד, יש לבחור במבחן גירוי עם גלוקגון או Macimorelin.

 

כאשר חולים מתחילים טיפול חליפי בהורמון גדילה רקומביננטי, יש לנקוט משנה זהירות בפרוש רמות הורמון גדילה ו-IGF-1, מאחר ובדיקות שונות להערכת הורמונים משמשות לסייע בהחלטות לטיפול.

 

במהלך העשור האחרון הצטברו עדויות רבות התומכות בהשפעות החיוביות ובבטיחות ארוכת הטווח של טיפול חליפי בהורמון גדילה. עם זאת, המומחים מדגישים כי בשום פנים ואופן אין לספק מרשם לטיפול בהורמון גדילה למטרות שיפור ביצועים בספורט או למטרת מניעת הזדקנות (אנטי-אייג'ינג). הם מוסיפים כי בארצות הברית הפצת או שיווק הורמון גדילה למטרות אלו הינו בניגוד לחוק ומדובר בעבירה שדינה מאסר.

 

Endocr Pract. 2019;25:1191-1232

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<