חדשות

תוצאות חיוביות ל-Capecitabine כנגד סרטן שד שלילי לשלושת הקולטנים להורמונים (מתוך כנס ה-SABCS)

14/12/2019

 

חוקרים מגרמניה מדווחים על תוצאות חיוביות לטיפול ב- Capecitabine(קסלודה) בנשים עם סרטן שד שלילי לשלושת הקולטנים להורמונים, לאחר שנתונים הצביעו על שיפור הישרדות כוללת והישרדות ללא התקדמות המחלה, בין אם הטיפול ניתן לפני או אחרי הניתוח, כך מדווחים חוקרים במהלך כנס ה-San Antonio Breast Cancer Symposium.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי Capecitabine הינו טיפול פומי, המהווה תכשיר לא-פעיל של 5-FU הנספג דרך רירית מערכת העיכול ומומר ל-5-FU ע"י אנזימים. Capecitabine מאושר לשימוש לבדו או בשילוב עם Docetaxel כנגד סרטן שד. הממצאים החדשים נוגעים לשימוש בתרופה במקרים של סרטן שד מוקדם.

 

החוקרים השלימו חיפוש אחר מחקרים אקראיים שכללו מתן Capecitabine לסרטן שד מוקדם כטיפול אדג'וונטי או ניאו-אדג'וונטי. הם אספו נתונים אודות 15,457 נשים, כולל 7,890 חולות שטופלו ב- Capecitabine במהלך הטיפול ו-7,477 נשים ששימשו כביקורות. מרבית הנשים אובחנו עם סרטן שד בשלב 2 (55.9%). 2,816 נשים (18.2%) קיבלו טיפול ניאו-אדג'וונטי ו-12,641 נשים (81.8%) קיבלו טיפול כימותרפי אדג'וונטי.  

 

מטה האנליזה שהשלימו החוקרים העידה כי תוספת Capecitabine לטיפול כימותרפי סטנדרטי כנגד סרטן שד שלילי לשלושת הקולטנים הובילה לשיפור של 18% בהישרדות ללא התקדמות (יחס סיכון של 0.82, p=0.004) ושיפור של 22% בהישרדות הכללית (יחס סיכון של 0.78, p=0.004) והחוקרים מאמינים כי מדובר בממצאים משמעותיים מאוד.

 

החוקרים מציינים כי לא תועדה השפעה על הישרדות ללא-מחלה בחמישה מחקרים שבחנו מתן Capecitabine במקום תרופה אחרת. מנגד, בשבעה מחקרים בהם Capecitabine ניתן כתוספת לטיפול כימותרפי סטנדרטי הודגמו תוצאות חיוביות.

 

ממצאי המחקר מספקים עדויות התומכות בבחינת אפשרות טיפול אדג'וונטי ב- Capecitabine במקרים של מחלה שיירית לאחר טיפול כימותרפי ניאו-אדג'וונטי. כאשר החוקרים ניסו לסייע בניסוח השימוש הקליני בתרופה הם הסבירו כי אפשרות הטיפול ב- Capecitabine תשמש בעיקר בנשים בסיכון הגבוה ביותר (אלו עם מחלה שיירית לאחר טיפול ניאו-אדג'וונטי.

 

מתוך כנס ה-SABCS

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<