חדשות

בלבול בנוגע להנחיות לטיפול במחלה של העורק הכלילי השמאלי הראשי בעקבות טענות כנגד מחקר EXCEL (מתוך אתר מדסקייפ)

14/12/2019

 

איגוד ה-EACTS (European Association for Cardio-Thoracic Surgery) הסיר את תמיכתו להמלצות לטיפול במחלה של העורק הכלילי השמאלי הראשי לאחר חשיפה של רשת BBC Newsnight לפיה הוסתרו חלק מהנתונים המרכזיים של מחקר EXCEL.

 

הנחיות משותפות מטעם ה-EACTS ו-ESC (European Society of Cardiology) לרה-וסקולריזציה של שריר הלב עודכנו בשנת 2018. עדכון זה התבסס בחלקו על נתוני מחקר EXCEL אשר לא הצביעו על הבדל בתוצא הסיום העיקרי של תמותה, אוטם לבבי, או אירוע מוחי, בין התערבות כלילית מילעורית ובין ניתוח מעקפים בחולים עם נגעים בעורק הכלילי השמאלי הראשי עם מורכבות אנטומית בדרגה נמוכה-עד-בינונית.

 

עם זאת, בדיווח ברשת החדשות נמסר על נתונים שלא שותפו עם הציבור, לפיהם שיעור האוטמים הלבביים היה גבוה ב-80% בקרב חולים לאחר התערבות כלילית מילעורית, בהשוואה לאלו לאחר ניתוח מעקפים. יתרה מזאת, הדו"ח ציין כי החוקרים כשלו במילוי הבטחתם להפיץ את הנתונים אודות אוטמים לבביים ובמהלך כתיבת ההנחיות הם המעיטו בחששות בנוגע לשיעורי תמותה גבוהים יותר בעקבות התערבות כלילית מילעורית אשר הועלו ע"י ועדת המעקב החיצונית של המחקר.

 

בהצהרה מטעם ה-EACTS נמסר כי מדובר בחשש אמיתי כי חלק מהתוצאות של מחקר EXCEL הוסתרו וכי חלק מהחולים עשויים בעקבות זאת לקבל המלצה רפואית שגויה. לאחר ששלו את הנתונים שהוצגו בדיווח החדשותי הוחלט פה אחד באיגוד להסיר את התמיכה מהפרק שעסק בהמלצות לניהול מחלה של העורק הכלילי השמאלי הראשי.

 

ההנחיות כללו המלצה בדרגה Ia לניתוח מעקפים של העורקים הכליליים בכל החולים עם מחלת עורק כלילי שמאלי ראשי, ללא תלות במורכבות האנטומית, אך חל שינוי בהמלצה להתערבות כלילית מילעורית להתווית Ia בחולים עם מדד SYNTAX נמוך והמלצות בדרגה IIa ו-III באלו עם מדדי SYNTAX בינוניים וגבוהים. מהאיגוד נמסר כי במידה והדיווחים אודות הנעשה במחקר נכונים, אזי מדובר בהמלצה לא בטוחה.

 

עם זאת, מאיגוד ה-ESC נמסר כי הם עומדים מאחורי ההנחיות וציינו כי ההנחיות מבוססות על כלל הנתונים שפורסמו בנושא בעת כתיבת ההמלצות. הם הוסיפו כי למדו בימים האחרונים כי ייתכנו ממצאים נוספים ממחקר אחד אשר לא נכללו בפרסום המקורי או שותפו עם צוות המשימה אשר ניסח את ההנחיות. הם מתכננים להשלים סקירה עם נציגי ה-EACTS ויחלו באיסוף הנתונים מוקדם ככל הניתן.

 

בהצהרה מטעם ה-British Heart Foundation נמסר כי תוצאות מחקר EXCEL תקפות רק לחולים עם מחלה של העורק הכלילי השמאלי הראשי והאיגוד מזער את החששות של מטופלים בנוגע לנתונים שהודלפו. לטענתם, חולים לאחר ניתוח לב אינם צריכים להיות מוטרדים מהממצאים, מאחר וידוע כי הן תומכנים והן מעקפים מהווים אפשרויות טיפול יעילות.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<