חדשות

עדויות חדשות אודות הקשר בין טיפול הורמונאלי חליפי והסיכון לסרטן שד (מתוך כנס ה-SABCS)

14/12/2019

 

שני סוגים שונים של טיפול הורמונאלי חליפי לנשים לאחר מנופאוזה – אסטרוגן בלבד או משלב אסטרוגן עם פרוגסטין – הדגימו השפעות מנוגדות על היארעות סרטן שד, אשר נותרו זמן רב לאחר הפסקת הטיפול, כך עולה מניתוח נתונים לאורך 19 שנות מעקב אחר נשים שלקחו חלק במחקר ה-Women's Health Initiative.

 

מהנתונים עולה כי CEE (Conjugated-Equine Estrogen) לבדו הפחית משמעותית את היארעות סרטן שד ותמותה עקב הממאירות, בעוד שמשלב CEE עם MPA (Medroxyprogesterone Acetate) הביא לעליה משמעותית בסיכון להתפתחות הממאירות. בשני המקרים, ההשפעות נותרו עשרות שנים לאחר הפסקת הטיפול.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי גם לאחר חצי מאה, ההשפעה של טיפול הורמונאלי על סרטן שד עדיין שנויה במחלוקת, עם ממצאים סותרים ממחקרים תצפיתיים, בהשוואה למחקרים אקראיים ומבוקרים.

 

לאחרונה, מטה-אנליזה שכללה 58 מחקרים תצפיתיים מצאה כי משלב אסטרוגן עם פרוגסטין ואסטרוגן בלבד נקשרו עם עליה משמעותית בסיכון לסרטן שד. במחקר Million Women Study, הן אסטרוגן עם פרוגסטין והן אסטרוגן לבדו נקשרו עם עליה משמעותית בסיכון לתמותה עקב סרטן שד.

 

כעת החוקרים ביקשו לספק עדכון אודות ממצאי סרטן שד ממחקר WHI, עם נתונים לאחר מעקב לאורך למעלה מ-19 שנים.  בין השנים 1993-1998, למעלה מ-27,000 נשים לאחר מנופאוזה בגילאי 50-79 שנים, ללא היסטוריה של סרטן שד, נכללו באחד משני מחקרים אקראיים ומבוקרי-פלסבו. אלו עם רחם חולקו לטיפול ב-CEE עם MPA או פלסבו למשך חציון של 5.6 שנים. אלו לאחר כריתת רחם טופלו ב-CEE בלבד או פלסבו למשך חציון של 7.2 שנים.

 

החוקרים מדווחים כי לאחר כ-19 שנות מעקב, טיפול ב-CEE בלבד הוביל לירידה משמעותית של 23% בסיכון להיארעות סרטן שד (P=0.005), בעוד שמשלב CEE עם MPA הוביל לעליה משמעותית של 29% בסיכון לסרטן שד (p<0.001).

 

ממצאים אלו מרמזים כי אישה הנוטלת אסטרוגן/פרוגסטין למשך חמש שנים נותרת חשופה לסיכון מוגבר לסרטן שד לאורך למעלה מ-20 שנים.

 

בכל הנוגע לתמותה עקב סרטן שד, החוקרים זיהו עליה של 45%, בעלת מובהקות סטטיסטית גבולית, בסיכון לתמותה עם CEE ו-MPA (p=0.06) וירידה מובהקת סטטיסטית של 44% עם טיפול ב-CEE בלבד (p=0.02).

 

המומחים מסבירים כי ניתן להרגיע נשים כי במידה ונחשפו לאסטרוגן לטווח קצר בלבד, אזי הן אינן מצויות בסיכון מוגבר לסרטן שד וכי למעשה, הנתונים בנושא מרמזים לסיכון מופחת לממאירות באלו שטופלו באסטרוגן בלבד. מנגד, אלו שטופלו בעבר במשלב אסטרוגן עם MPA צריכות להיות מודעות לכך שהסיכון שלהן לממאירות עשוי להיות מעט גבוה יותר ועליהן להקפיד על בדיקות הסקר לממאירות.

 

מתוך כנס ה-SABCS

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<