חדשות

אקופונקטורה עשויה להקל על כאב בחולי סרטן (JAMA Oncol)

25/12/2019

 

אקופונקטורה ואקופרסורה עשויים להקל על כאב בחולי סרטן ולסייע בהפחתת היקף הטיפול התרופתי לשיכוך כאבים, כולל אופיואידים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך חודש דצמבר בכתב העת JAMA Oncology.

 

החוקרים השלימו סקירה של מחקרים אקראיים ומבוקרים במטרה להעריך את הקשר בין אקופונקטורה ואקופרסורה ובין הקלה בכאב בחולי סרטן. הסקירה כללה 17 מחקרים אקראיים, מבין אלו, 14 מחקרים שכללו 920 חולים נכללו במטה-אנליזה.

 

מבין 17 מחקרים, 9 מחקרים (53%) כללו השוואה אל מול טיפול-דמה ו-8 מחקרים (47%) היו מחקרים בתווית-פתוחה. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת גדלי ההשפעה של מחקרים אקראיים ומבוקרים שנכללו בסקירה.

 

באשר לעצימות הכאב, מהנתונים משבעה מחקרים אקראיים וסמויים שהוגדרו כמחקרים באיכות גבוהה על הקשר בין הקלה בכאב ובין אקופונקטורה אמיתית לעומת דמה (הבדל ממוצע של 1.38- נקודות).

 

מתוצאות שישה מחקרים בתווית-פתוחה עלה כי בהשוואה למשככי כאבים, עצימות הכאב פחתה כאשר שולב אקופונקטורה עם אקופרסורה (הבדל ממוצע של 1.44- נקודות). ירידה משמעותית בכאב ללא הטרוגניות זוהתה בשלושה מחקרים להשוואת אקופונקטורה עם חולים ברשימת המתנה (הבדל ממוצע של 1.63- נקודות). דרגת העדויות הייתה מתונה לאור הטרוגניות משמעותית בין המחקרים.

 

שני מחקרים בתווית-פתוחה ללא הטרוגניות דיווחו כי מינון אחזקה של משככי כאבים ניתן במהלך תקופת המחקר. מהתוצאות עלה כי חלה ירידה משמעותית במינון משככי הכאבים בחולים בקבוצת אקופונקטורה עם משככי כאבים, בהשוואה לחולים שטופלו רק במשככי כאבים. (הבדל ממוצע של 30- מ"ג במינון יומי מקביל למורפין).

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים בנושא.

 

JAMA Oncol. Published online December 19, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני