חדשות

היעילות והבטיחות של החלפת טיפול מביספוספנטים לפרוליה בנשים לאחר-מנופאוזה (Osteoporos Int)

06/01/2020

 

בנשים לאחר-מנופאוזה עם אוסטיאופורוזיס ניתן להחליף בבטחה טיפול מביספוספנטים ל-Denosumab (פרוליה), אשר הינו טיפול יעיל יותר לשיפור צפיפות העצם בהשוואה להמשך טיפול בביספוספנטים, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Osteoporosis International.

 

החוקרים השלימו ניתוח נתונים מארבעה מחקרים במטרה לקבוע את היעילות והבטיחות של החלפת טיפול בביספוספנטים לטובת טיפול בפרוליה, לעומת המשך טיפול בביספוספנטים, בנשים לאחר-מנופאוזה אשר קיבלו קודם לכן טיפול פומי בביספוספנטים.

 

הנשים טופלו ב-Denosumab במינון 60 מ"ג כל שישה חודשים, או בביספוספנטים (טיפול פומי ב-Alendronate, Risedronate או Ibandronate, או טיפול תוך-ורידי ב-Zoledronic Acid). תוצאי הסיום כללו את השינוי מתחילת המחקר בצפיפות העצם עמוד שדרה מותני, כלל ירך, צוואר ירך ושליש דיסטאלי של עצם הרדיוס לאחר שנה אחת, שינוי מתחילת המחקר בריכוזי CTX-1 ו-P1NP בדם והיארעות אירועים חריגים.

 

מדגם המחקר כלל 2,850 נשים, מהן 1,424 המשיכו בטיפול בביספוספנטים ו-1,426 החליפו לטיפול בפרוליה.

 

אחוז השינוי בצפיפות העצם היה גדול יותר משמעותית עם טיפול בפרוליה, בהשוואה לביספוספנטים בכל אתר בשלד; ההבדלים בשינויים בצפיפות העצם נעו בין 0.6% ל-2.0%. אחוז הירידה בריכוזי CTX-1 ו-P1NP היה גדול יותר משמעותית עם פרוליה בהשוואה לביספוספנטים לאחר חודש, חצי שנה ושנה; בקבוצת הטיפול בפרוליה בלבד, אחוז השינוי בריכוזי CTX-1 בדם לאחר חודש אחד היו בקורלציה מובהקת סטטיסטית עם אחוז השינוי בעמוד שדרה מותני ובכלל ירך לאחר שנה אחת.

 

היארעות אירועים חריגים הייתה דומה בין קבוצות הטיפול. שלוש נשים (אחת בקבוצת הטיפול בביספוספנטים ושתי נשים בקבוצת הטיפול בפרוליה) אובחנו עם שבר ירך אטיפי, כולן ממחקר להשוואת פרוליה אל מול טיפול תוך-ורידי ב-Zoledronic Acid.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בנשים לאחר-מנופאוזה תחת טיפול בביספוספנטים, ניתן להשלים בבטחה החלפה של הטיפול לפרוליה, אשר נמצא יעיל יותר בשיפור צפיפות העצם, בהשוואה להמשך טיפול בביספוספנטים.

 

Osteoporos Int. 2019

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<