חדשות

אחד מכל 8 רופאים מעל גיל 70 סובל מחסרים קוגניטיביים העלולים לפגוע בתפקוד המקצועי (JAMA)

16/01/2020

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

חובת בדיקות להערכת תפקוד קוגניטיבי של רופאים באחד מבית החולים המובילים בארצות הברית העלתה כי כאחד מכל שמונה רופאים בגילאי 70 שנים ומעלה סבל מחסר קוגניטיבי, הצפוי לפגוע ביכולתו לעסוק ברפואה, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת JAMA.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי בכל שנה, למעלה מ-20,000 רופאים בארצות הברית מגיעים לגיל 65 שנים, למרות שמחציתם פורשים עד גיל זה, רבים ממשיכים לעסוק ברפואה במשך שנים רבות. קיימת מחלוקת רבה בכל הנוגע לבדיקות מבוססות-גיל של אנשי צוות רפואי וקשה לאסוף מידע מתכניות אלו.

 

באוניברסיטת ייל הוחלט כי כל אנשי הצוות הרפואי שביקשו להאריך את עבודתם והיו בגילאי 70 שנים ומעלה נדרשו להשלים הערכה אובייקטיבית של התפקוד הקוגניטיבי כחלק מהליך המינוי. נוירו-פסיכולוג פיתח סדרת בדיקות סקר, אשר עדיין חסויה ואינה הותרה לפרסום. צוות הניהול בבית החולים להימנע מגישה המבוססת על מעבר/כישלון אלא לשקול את התוצאות בהקשר של הפעילות הקלינית של אנשי הצוות.

 

מבין 141 נבדקים, 81 השלימו (57.4%) את הבדיקות הנדרשות והמשיכו בהליך המינוי; הם צפויים להיבדק שוב בתוך שנתיים. כ-24% המשיכו בהליך האישור, אבל, בשל חריגות מינוריות בתוצאות הבדיקה, הם הוזמנו לבדיקת סקר חוזרת לאחר שנה אחת. מספר נבדקים סבלו ממגבלות בתחומים ספציפיים ונבדקו בשנית; שלושה מהם סבלו מבעיות משמעותיות ויצאו לגמלאות או פרשו מעבודה כחלק מצוות רפואי פעיל.

 

ב-18 רופאים (12.8% מבין 141 הרופאים שנבדקו) זוהו חסרים קוגניטיביים אשר סביר כי יפגעו ביכולתם לעסוק ברפואה באופן עצמאי. בכל המקרים הללו לא עלול בעיות בתפקוד שהגיעו לצוות המנהל. כל הרופאים הללו הסכימו מרצונם להפסיק את עבודתם או לעבור לעבוד תחת פיקוח.

 

החוקרים מציינים כי הערכה מלאה של היכולות הקליניות, גם בקרב סטודנטים לרפואה ומתמחים, אינה מדויקת ואין עדויות מוצקות לפיהן עליה בגיל הרופא מלווה בתוצאות גרועות יותר. יתרה מזאת, השימוש בספי גיל להחלטה על ביצוע בדיקות סקר מעלה את החשש מפני אפליה על רקע גילי.

 

לסיכום, ממצאי המחקר מעידים כי 12.8% מהרופאים בגילאי 70 שנים ומעלה עשויים לסבול מהפרעות קוגניטיביות העלולות לפגוע ביכולתם לעבוד באופן עצמאי. יתרה מזאת, בכל המקרים הללו לא היו רמזים קודמים לבעיות אלו, שכן לא היה תיעוד פניות לצוות הניהול של בית החולים בשל חשש הנוגע ליכולות העבודה של אותם רופאים.

 

JAMA 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני