חדשות

עליה בהיקף הפניות לרופא במהלך השנים שטרם אבחנת דלקת מפרקים פסוריאטית (Arthritis Care Res)

29/01/2020

 

למעלה משליש מהחולים אשר אובחנו בסופו של דבר עם דלקת מפרקים פסוריאטית (Psoriatic Arthritis) פנו לרופא המטפל בשל בעיות במערכת שריר-שלד במהלך השנים שקדמו לאבחנה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Arthritis Care and Research.

 

החוקרים השוו את היקף ניצול שירותי בריאות על-רקע בעיות במערכת שריר-שלד במהלך 5 שנים שקדמו לאבחנה של דלקת מפרקים פסוריאטית, בהשוואה לאלו ללא מחלת מפרקים דלקתית קודמת. המחקר מבוסס-אוכלוסיה התבסס על רשומות רפואיות ממוחשבות ונתונים אדמיניסטרטיביים באונטריו, קנדה.

 

החוקרים השלימו מחקר מקרה-ביקורת, אשר כלל חולים עם דלקת מפרקים פסוריאטית וקבוצה דומה של משתתפים תואמים בגיל ומין, ללא אבחנה קודמת של ספונדילוארתריטיס, Ankylosing Spondylitis, או דלקת מפרקים שגרונית. התוצאים שנבחנו במחקר כללו את היקף ניצול שירותי בריאות ועלויות על-רקע סוגיות שריר-שלד לא-ספציפיות במהלך חמש שנים שטרם תאריך האינדקס.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 462 חולים ו-2,310 תואמים. יחס הסיכויים על-רקע ביקור לרופא מטפל בשל תלונות לא-ספציפיות במערכת שריר-שלד עמד על 2.14 (רווח בר-סמך 95% של 1.73-2.64) בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית בשנה שמיד לפני תאריך האינדקס והיה מוגבר באופן דומה עד חמש שנים קודם לכן. יחס הסיכויים בנוגע לניצול שירותי בריאות בשל בעיות שריר-שלד, כולל ביקור אצל מומחים בתחום, זריקות למפרק, הדמיית מפרק וביקור דחוף במיון, היו גבוהים יותר בחולים עם דלקת מפרקים פסוריאטית כבר 5 שנים לפני תאריך האינדקס.

 

סך ההוצאות הרפואיות על-רקע בעיות שריר-שלד לפני תאריך האינדקס היו גבוהות יותר בחולים עם דלקת מפרקים פסוריאטית, בהשוואה לקבוצות האחרות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מציעים כי קיים שלב פרודרום של דלקת מפרקים פסוריאטית המתאפיין בתסמינים לא-ספציפיים במערכת שריר-שלד. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לקבוע אם מדובר בחלון זמנים הולם לאבחנה מוקדמת של דלקת מפרקים פסוריאטית.

 

Arthritis Care Res 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני