חדשות

הסרת מאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine בנושא מדידת לחץ דם אמבולטורי (מתוך אתר מדסקייפ)

02/02/2020

 

החוקרים שפרסמו את המאמר בנושא הקשר בין סוגים שונים של מדידות לחץ דם ובין תמותה הסירו את המאמר מכתב העת New England Journal of Medicine לאחר שגילו טעויות בנתונים שלהם.

 

המאמר המקורי מצא כי מדידות לחץ דם אמבולטוריות הן מנבא משמעותי יותר של תמותה מכל-סיבה ותמותה קרדיווסקולארית, בהשוואה למדידות לחץ דם במרפאה. המאמר זכה לתהודה רבה וצוטט למעלה מ-190 פעמים וזכה גם לתשומת הלב של PubPeer, פורום של מבקרי מחקרים. על-פי הודעת הסרת המאמר מהעיתון, מאז הפרסום החוקרים זיהו מספר אי-דיוקים בניתוח הנתונים בבסיס המאמר.

 

הכותבים מסבירים כי המחקר כלל נתונים ממאגר ספרדי, שהינו הגדול בעולם לניטור לחץ דם אמבולטורי. לאחר הערות מצד הקוראים של המאמר החוקרים שבו לנתונים ובשלב זה גילו טעויות בטבלאות הנתונים המקוריות, אשר עוררו את חששם. בעקבות זאת, הצוות החליט לבחון את נתוני הליבה והשלימו ניתוח סטטיסטי מחדש עם צוות סטטיסטיקאי בלתי-תלוי.

 

בחינה זו זיהתה טעויות במאגר הנתונים שקשר בין ניטור לחץ דם אמבולטורי ובין התמותה, אלו הובילו לטעויות בטבלאות הנתונים. באופן מיידי עודכנו כל החוקרים וכן כתב העת אודות החששות והמסקנה הייתה כי ניתוח הנתונים המקורי היא לא מהימן ולכן סוכם על הסרת פרסום המאמר.

 

חקירת הטעויות הסטטיסטית מצויה בשלבים מוקדמים ובשלב זה העבודה נעשית עם צוות הסטטיסטיקאים החדש לאישור נכונות הנתונים, כאשר בהמשך יושלם ניתוח סטטיסטי חוזר.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני