חדשות

מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול הינה המגפה של המאה ה-21 (מתוך אתר מדסקייפ)

07/02/2020

 

העליה בשכיחות השמנת-יתר מובילה לעליה בשיעור החולים עם אבחנה של מחלת כבד שומני ועל-פי ההערכות הנוכחיות, בארצות הברית יש כ-85 מיליון אמריקאים עם מחלת כבד שומני, שאינה על-רקע צריכת אלכוהול. מבין אלו, כ-20% צפויים לפתח פיברוזיס מתקדמת, העלולה להוביל לכשל-כבדי והשתלה או תמותה.

 

מומחים מהרווארד מסבירים כי במידה ולמעלה מ-5.8% מהשומן מצוי בכבד, ההגדרה היא של מחלת כבד שומני שאינו על-רקע צריכת אלכוהול (Nonalcoholic Fatty Liver Disease), כאשר מתפתחת דלקת להסרת השומן, ההגדרה היא של NASH (Nonalcoholic Steatohepatitis). במידה וחלה התקדמות לתגובה לא-מפוה ופיברוזיס וצירוזיס, ההגדרה היא של NASH עם פיברוזיס. מצבים אלו עלולים להוביל לשחמת כבד, סרטן כבד וכשל כבדי.

 

מנתוני ה-NHANES עולה כי סוכרת הינה הגורם המנבא המשמעותי ביותר לפיברוזיס מתקדמת בחולים עם מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול (יחס סיכויים של 18.20), לאחריה מדד מסת גוף של 30 ק"ג למטר בריבוע ומעלה (יחס סיכויים של 9.10), יתר לחץ דם (יחס סיכויים של 1.20) וגיל (יחס סיכויים של 1.08). בחלק מהמרכזים, כ-75-80% מהחולים עם סוכרת סובלים ממחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול וב-10% ניתן לזהות פיברוזיס מתקדמת. עם זאת, מרבית החולים הללו אינם מאובחנים.

 

חולים עם סוכרת מסוג 2 ו-NAFLD מתקדמים מהר יותר לפיברוזיס ומחלת כבד סופנית, בהשוואה לאלו ללא סוכרת. אחד המחקרים מצא כי 84% מהחולים עם עדות להתקדמות פיברוזיס סבלו מסוכרת מסוג 2. ממצאים אחרים העידו כי בחולים עם סוכרת מסוג 2 קיים סיכון מוגבר לסרטן כבד.

 

מומחים בתחום מדגישים כי יש לזכור כי למרות החשיבות של מחלת הכבד עצמה, מדובר במרכיב של תסמונת מטבולית ומאחר וקיימת שכיחות גבוהה של מחלות לב וכלי דם, חולים אלו לרוב מתים עקב מחלות אלו. ככל שמחלת הכבד מתקדמת יותר, כך הסיכון לתמותה עקב מחלות לב וכלי דם הוא גבוה יותר.

 

ישנם גורמי סיכון רבים העשויים לסייע בזיהוי חולים עם פיברוזיס מתקדמת בשל NASH, כולל מאפייני תסמונת מטבולית, גיל מבוגר, רמות ALT/AST גבוהות, ספירת טסיות נמוכה וריכוז אלבומין ירוד. לאחרונה, חוקרים הציעו מודלים חדשים המבוססים על שומנים, הורמונים וגליקאנים, העשויים לסייע בזיהוי מקרים של NASH, NAFLD, או כבד בריא.

 

הטיפולים התרופתיים המקובלים מוגבלים לחולים עם הוכחה בביופסיה של NASH ופיברוזיס. Pioglitazone הינו טיפול קו-ראשון, המשמש מעבר להתוויות המאושרות לטיפול. וויטמין E שימש בחולים עם עדות ל-NASH בביופסיה וללא עדות לסוכרת. ישנה חשיבות רבה לשינוי אורחות חיים, כאשר העדויות הטובות ביותר תומכות בדיאטה ים תיכונית בשילוב עם פעילות גופנית.

 

 

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני