חדשות

רפואה מדויקת צריכה לכלול נתוני מגדר ומין בהליכי קבלת ההחלטות (JAMA Internal Medicine)

13/02/2020

 

מסקירה חדשה שפורסמה בכתב העת JAMA Internal Medicine עולה כי רפואה מדויקת צריכה לשלב נתוני מין וגיל בהליכי קבלת החלטות במטרה לספק את הטיפול הטוב ביותר לכל מטופל.

 

לדברי המומחים, מגדר ביולוגי ותרבותי מהווה גורם משמעותי התורם להבדלים בין מטופלים ומחקרים שפורסמו לאחרונה הדגימו קשר בין מין ומגדר ובין המצב הבריאותי. ישנן עדויות בספרות הרפואית המתארות קשר נרחב בין מין ומגדר עם תאים, איברים ואופן האינטראקציה של אדם עם מערכת הבריאות. רפואה המודעת למין ולמגדר של מטופלים הינה פרדיגמה חדשה יחסית בתחום הטיפול והמחקר ואין נתונים רבים אודות הקשר בין טיפולים הלוקחים מרכיבים אלו בחשבון ובין תהליכי מחלה ותגובה לטיפול.

 

המאפיינים בבסיס מין ומגדר כוללים גורמים אנדוגניים ואקסוגניים המשתנים לאורך החיים. בסקירה מפרטים הכותבים דוגמאות קליניות עם יישומים נרחבים המדגישים את ההבדלים במין ומגדר בתחומים מרכזיים של גנטיקה, שינויים אפיגנטיים, משק ההורמונים בגוף, גורמים המאפיינים את מערכת החיסון, הליכים נוירו-קוגניטיביים של הזקנה, בריאות כלי דם, תגובה לטיפולים שונים ואינטראקציות עם מערכת הבריאות. תחומים אלו מצויים באינטראקציה אחד עם השניה ותורמים להבדלים במין ומגדר.

 

המומחים קוראים לרופאים לקחת בחשבון את חשיבות שילוב נתוני מין ומגדר בהליכי קבלת החלטות לטיפול רפואי ומתן רפואה מדויקת, תוך שילוב מרכיבים מרכזיים התקפים לכל מטופל בנפרד. הכרת הגורמים הביולוגיים והסביבתיים המשפיעים על מהלך מחלה היא חשובה מאוד למתן טיפול אופטימאלי לכל מטופל.

 

מחקרים בספרות הדגישו את מגוון הדרכים בהם מין ומגדר עשויים לשחק תפקיד בבריאות וחולי. עם זאת, תובנות חשובות אלו עדיין לא נכללות באופן אינטגראלי בגישות הטיפול.

 

JAMA Internal Medicine, online February 10, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני