חדשות

תוצאות מבטיחות לטיפול בקטמין להקלה על אלכוהוליזם (Am J Psychiatry)

14/02/2020

 

ממצאים חדשים תומכים ביעילות עירוי יחיד של קטמין, בשילוב עם ייעוץ, לטיפול בהפרעות שימוש באלכוהול, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת American Journal of Psychiatry במהלך חודש פברואר.

 

במסגרת מחקר הפיילוט בחנו החוקרים את התוצאות של עירוי יחיד של קטמין, הניתן למבוגרים עם תלות באלכוהול, בשילוב עם ייעוץ בנושא. המשתתפים במחקר חולקו באקראי למתן עירוי תוך-ורידי של קטמין לאורך 52 דקות (17 משתתפים) או לקבוצת ביקורת שטופלה ב-Midazolam (23 משתתפים), אשר ניתנו במהלך השבוע השני מבין חמישה שבועות טיפול MET (Motivational Enhancement Therapy).

 

מדגם  המחקר כלל 40 משתתפים (גיל ממוצע של 53 שנים, 52.5% נשים) עם תלות באלכוהול, אשר צרכו בממוצע חמישה משקאות ביום, טרם ההשתתפות במחקר. כל המשתתפים לקחו חלק בטיפול MET ובשבוע השני חולקו לטיפול בעירוי תוך-ורידי של קטמין במינון 0.71 מ"ג/ק"ג או Midazolam במינון 0.025 מ"ג/ק"ג.

 

מהתוצאות עלה כי 47.1% מהמשתתפים בקבוצת הטיפול בקטמין ו-59.1% מאלו בקבוצת הטיפול ב-Midazolam שתו אלכוהול במהלך 21 הימים לאחר קבלת הטיפול; ב-17.6% ו-40.9%, בהתאמה, תועדה שתיית אלכוהול רבה.

 

באשר לתוצא העיקרי של הימנעות מצריכת אלכוהול, הטיפול בקטמין הביא לעליה משמעותית בסיכוי להימנעות מאלכוהול, דחה את מרווח הזמן עד להישנות צריכת אלכוהול והפחית את הסיכוי לשתיית אלכוהול רבה, בהשוואה לטיפול ב-Midazolam. העירוי נסבל היטב ולא תועדו מקרים של פרישה מהמחקר בשל אירועים חריגים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי עירוי יחיד של קטמין עשוי להיות אמצעי יעיל לטיפול בתלות באלכוהול, כאשר ניתן בשילוב עם טיפול MET. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים לאישור התוצאות המבטיחות במחקר גדול יותר.

 

Am J Psychiatry. 2020;177:125-133

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<