חדשות

חשיפה לפרבנים במהלך ההיריון מלווה בסיכון מוגבר לעודף-משקל בבנות (Nature Communications)

14/02/2020

 

חשיפה במהלך ההיריון למוצרי יופי המכילים פרבנים מלווה בסיכון מוגבר לעודף-משקל בבנות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Nature Communications.  החוקרים מדווחים כי בקרב בנות לאימהות שהשתמשו באיפור, קרמים ותכשירי יופי אחרים המכילים פרבנים תועד משקל הלידה של התינוקות היה גדול יותר, עם שכיחות מוגברת של עודף-משקל עד גיל 8 שנים.

 

החוקרים אספו נתונים אודות 629 זוגות אם-ילדה בין 2006 ו-2008 ושאלו את הנשים אודות חשיפה לפרבנים בשלב מאוחר בהיריון ולאחר מכן עקבו אחר גובה ומשקל הילדים בכל שנה.

 

בקרב אימהות שהשתמשו במוצרי יופי המכילים פרבנים במהלך ההיריון תועדו רמות גבוהות יותר של פרבנים בבדיקות שתן, בהשוואה לנשים שלא נחשפו לפרבנים במהלך ההיריון. כמו כן, בקרב נשים בהן תועדו רמות גבוהות יותר של Butylparaban בשתן תועד סיכוי גבוה יותר לילדים עם עודף-משקל, בהשוואה לנשים עם רמות נמוכות יותר של הכימיקאל בשתן. עודף המשקל תועד בבנות, אך לא בבנים.

 

החוקרים בחנו בנפרד את ההשפעה של Butylparaban על המשקל בעכברים ומצאו כי חשיפה לכימיקאל זה לוותה בצריכה מוגברת של מזון ועליה גדולה יותר במשקל בנקבות. הם מציעים כי חשיפה לכימיקאל במהלך ההיריון עשויה לעורר שינויים גנטיים בצאצאים, הפוגעים ביכולתם לבקר צריכת מזון או מביאים לכך שהם צורכים כמות מזון גדולה מהרגיל.

 

Nature Communications, online February 11, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<