חדשות

דימום ממערכת העיכול תחת טיפול בנוגדי-קרישה פומיים עשוי להעיד על סיכון מוגבר לסרטן מעי גס (European Heart Journal)

16/02/2020

 

דימום מדרכי העיכול התחתונות בחולים תחת טיפול בנוגדי-קרישה פומיים בשל פרפור פרוזדורים עשוי לשמש כדגל אדום ולהצביע על סיכון מוגבר לסרטן מעי גס, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך חודש פברואר בכתב העת European Heart Journal.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי דימום מדרכי העיכול הינה תופעה נפוצה בחולים עם פרפור פרוזדורים תחת טיפול בנוגדי-קרישה פומיים. כעת הם ביקשו לבחון את שיעור המקרים של סרטן מעי גס סמוי בחולים עם דימום מדרכי העיכול התחתונות.

 

מדגם המחקר כלל 125,418 חולים עם פרפור פרוזדורים, אשר החלו טיפול בנוגדי-קרישה פומיים ונכללו במחקר להערכת הסיכון האבסולוטי לסרטן מעי גס ורקטום באלו עם ובלי דימום ממערכת העיכול התחתונות.

 

לאורך מעקב מקסימאלי של כשלוש שנים החוקרים זיהו 2,576 חולים עם דימום מדרכי העיכול התחתונות. מבין אלו, 140 חולים אובחנו בהמשך עם סרטן מעי גס ורקטום במהלך השנה הראשונה לאחר דימום מדרכי עיכול תחתונות. בכל קבוצות הגיל זוהה סיכון מוגבר לסרטן מעי גס ורקטום לאחר דימום מדרכי העיכול התחתונות.  הסיכון האבסולוטי לממאירות במהלך השנה הראשונה לאחר אבחנת הדימום נע ב-3.7% באלו עד גיל 65 שנים ועד 8.1% באלו בגילאי 76-80 שנים.

 

כאשר החוקרים השלימו השוואה בין חולים עם ובלי דימום מדרכי העיכול התחתונות, הם זיהו סיכון מוגבר לסרטן מעי גס ורקטום בכל קבוצות הגיל, עם יחס סיכון של 24.2 (רווח בר-סמך 95% של 14.5-40.4) בחולים עד גיל 65 שנים ועל 12.3 (רווח בר-סמך 95% של 7.9-19.0) באלו בגיל 85 שנים ומעלה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים עם פרפור פרוזדורים תחת טיפול בנוגדי-קרישה, דימום מדרכי העיכול התחתונות מצביע על סיכון מוגבר להיארעות סרטן מעי גס ורקטום. לאור זאת, אין להניח מראש כי דימום מדרכי העיכול התחתונות הינו סיבוך שפיר של הטיפול בנוגדי-קרישה ותמיד להשלים הערכה לאפשרות של ממאירות ברקע.

 

European Heart Journal

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני