חדשות

עדכון יומי על התפשטות ה-COVID-19 CORONAVIRUS : מגמת ירידה במספר המקרים החדשים מול מגמת תמותה יציבה

21/02/2020

מאת מערכת אי-מד

בעוד שבארץ החשש להגעת ה-COVID-19 CORONAVIRUS לישראל גובר עם הגעת הנוסעים הישראלים ששהו על ספינת הקורונה מול יפן, נראית כעת מגמת התמתנות בהתפשטות הנגיף בסין ובעולם.  ביומיים האחרונים מספר המקרים החדשים ירד באופן דרמטי, כפי שניתן לראות בגרף שלהלן :

מרמת שיא יומית של כ-14,000 מקרים חדשים ב-12/2 (שנבעה בעיקר משינוי הגדרת המקרה בכך שנכללו גם מטופלים סימפטומטיים ללא אישור בדיקת מעבדה) ניתן לזהות ירידה בכמות המקרים החדשים היומית, מרמה של כ-2000 ליום בשבוע האחרון לכ-500 ו-1000 ביומיים האחרונים.  אם המגמה הזו של ירידה במספר המקרים החדשים ליום תימשך ניתן יהיה אולי לאמר שההתפשטות במגמת עצירה.

מבחינת תמותה, התמונה קצת שונה, כשמספר מקרי התמותה היומיים נשאר יציב, כפי שניתן לראות בתרשים שלהלן :

 

ניתן לראות שמקרי התמותה היומיים נעים בשבוע-10 הימים האחרונים סביב 100-140. יש לשער שאם מגמת הירידה של המקרים החדשים ליום תימשך, נתחיל לראות בתקופה הקרובה גם התחלה של ירידה במספר מקרי התמותה היומיים.

 

בסה"כ מספר המקרים המצטבר עד כה עומד על 76,790 ומס' המתים - 2,247 (2.9%) . יש לציין ששיעורי התמותה אינם אחידים במוקדי ההתפרצות השונים : במחוז ווהן - 4.9% , בסין כולה 2.1% , במחוז הובאי 3.1% ובאיזורים אחרים בסין 0.16% בלבד. שיעורי התמותה קשורים כמובן גם לסוג ואיכות הטיפול הניתנים לחולים. כמו כן יש לציין שחישוב שיעור התמותה ה"נכון", כל עוד ההתפרצות נמשכת,  אינו צריך להיעשות ע"י חלוקה פשוטה של מקרי התמותה בסך המקרים, ויש גישות שונות לחישוב הלוקחות בחשבון את מספר ימי התחלואה הממוצעים בין האבחנה לתמותה. השיעורים בחישוב כזה עשויים להיות גבוהים יותר מה-2% שהוערך ע"י ה-WHO .

מכל מקום, אם מחלקים את מס' מקרי התמותה במספר המקרים שהוגדרו במצב קשה/קריטי ניתן לראות שהשיעור מגיע לכ-19% .

בהקשר זה , נתון נוסף ראוי לציון הוא שמכלל המקרים הפעילים כיום (סך המקרים פחות מקרי התמותה והמחלימים) העומד כעת  על 55,953, 78% מוגדרים במצב קל, ו-22% במצב קריטי/קשה.  עד לפני כשבוע, ההתפלגות הייתה 80% מצב קל ו-20% קריטי/קשה, כך שייתכן שיש כאן שינוי מסוים לרעה בשיעור המקרים הקשים שעלול כמובן להשפיע גם על שיעורי התמותה הסופיים.

 

עד כה ה-COVID-19 CORONAVIRUS התפשט ב-30 מדינות . סין מהווה עדיין את המוקד המשמעותי ביותר (98.3% מסך המקרים, ו-99.5% ממקרי התמותה), ולאחר מכן יפן (כולל הספינה) עם 731 מקרים ו-3 מקרי תמותה.

דרום קוריאה מהווה את המוקד השלישי בגודלו עם 204 מקרים ומוות אחד.

 

למידע סטטיסטי און ליין נוסף

למפת התפשטות הקורונה בעולם המתעדכנת און ליין

למרכז המידע באי-מד עם כל הדיווחים, המאמרים והסקירות בנושא וירוס הקורונה

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<