חדשות

עדויות חדשות מצביעות על מספר דרכים להתפשטות נגיף הקורונה החדש (Emerg Microbes Infect)

22/02/2020

 

נגיף הקורונה החדש (2019-nCoV) אחראי להתפרצות העולמית של COVID-19 ועשוי להדביק אנשים במספר דרכים שונות, כך עולה מעדויות חדשות שפורסמו במהלך חודש פברואר בכתב העת Emerging Microbes & Infection. החוקרים מדווחים כי עם זיהו את הנגיף בדגימות מחלל הפה, פי הטבעת והדם ולכן חולים שנדבקו בנגיף עשויים להפיץ את הפתוגן דרך מערכת הנשימה, צואה ונוזלי גוף אחרים.

 

החוקרים השלימו מחקר בבית חולים בווהאן להערכת דרכי הדבקה אפשריים של הנגיף החדש. הם אספו דגימות מחלל הפה, פי הטבעת ודגימות דם מ-178 חולים שנדבקו בנגיף.

 

בחלק הראשון של המחקר, החוקרים בחנו את הדגימות מ-39 חולים שנמצאו חיוביים לנגיף במשטחים מחלל הפה שנלקחו בעת האשפוז לבית החולים. הם השלימו בדיקות מולקולאריות (Quantitative PCR) לנגיף בדם, משטחים מחלל הפה ופי הטבעת.

 

לדברי החוקרים, 15 מבין 39 החולים עדיין היו חיוביים לנגיף גם לאחר מספר ימי טיפול. מבין אלו, 8 חולים (53.3%) נמצאו חיוביים במשטחים מחלל הפה, 4 (26.7%) נמצאו חיוביים במשטחים מפי הטבעת, 6 (40%) היו חיוביים בדגימות דם ו-3 (20%) בדגימות מהסרום. החוקרים זיהו מקרים בהם נוקליאוטיד הנגיף זוהה בדגימות מפי הטבעת או דגימות דם, גם כאשר המשטחים מחלל הפה היו שליליים.

 

בחלק השני של המחקר, החוקרים בחנו את הדגימות מ-139 מבין 178 להערכת שינויים לאורך זמן בנוכחות הנגיף משטחים מחלל הפה ופי הטבעת. בדגימות אלו, הם בחנו את הנוכחות של נוגדנים לנגיף ונוקליאוטיד הנגיף.

 

החוקרים כותבים כי מהנתונים אודות 16 חולים עלה כי טיטר נוגדני IgG ו-IgM כנגד הנגיף היו יחסית נמוכים או לא-מדידים ביום הראשון לדגימה. עם זאת, לאחר חמישה ימים, טיטר שני הנוגדנים עלה במרבית החולים. שיעור זיהוי נוגדני IgM עלה מ-50% ביום 0 ל-81% ביום 5 ושיעור זיהוי נוגדי IgG עלה מ-81% ל-100%.

 

מנגד, ביום 0, 8 מבין 16 (50%) דגימות מחלל הפה נמצאו חיוביות בבדיקת Quantitative PCR, כמו גם 4 דגימות (25%) מפי הטבעת. עד לאחר 5 ימים, 25% מהדגימות מחלל הפה ו-37.5% מאלו מפי הטבעת היו חיוביות לנוקליאוטיד הנגיף.

 

ממצאי המחקר מעידים על אפשרות הדבקה בנגיף הקורונה החדש בשלב מוקדם של הזיהום (על-פי הדגימות מחלל הפה) ובשלב מאוחר (על-פי דגימות מפי הטבעת).

 

Emerg Microbes Infect. Published online February 14, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני