חדשות

השוואת Varenicline אל מול טיפול חליפי בניקוטין להפסקת עישון ארוכת טווח (Health Technology Assessment)

22/02/2020

 

כטיפול תרופתי במסגרת רפואה ראשונית, מתן Varenicline (צ'מפיקס) לווה בסיכוי גבוה יותר להפסקת עישון, בהשוואה לטיפול חליפי בניקוטין, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Health Technology Assessment. עם זאת, החוקרים לא זיהו הבדלים בשיעורי התמותה או התחלואה בארבע השנים לאחר תחילת הטיפול.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי עישון הינו הגורם ההפיך המוביל לתחלואה ותמותה מוקדמת. אפשרויות קו-ראשון להפסקת עישון כוללים טיפול חליפי בניקוטין ו-Varenicline. מטה-אנליזות קודמות הראו כי בקרב מטופלים ב-Varenicline תועד סיכוי גבוה פי 1.57 להפסקת עישון לאחר 6 חודשים, בהשוואה לטיפול חליפי בניקוטין. עם זאת, אין עדויות רבות אודות היעילות של Varenicline כטיפול במסגרת רפואה ראשונית. החוקרים בחנו את התועלת ושיעור תופעות לוואי של תרופות אלו באוכלוסיה הכללית.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את ההשפעה של מתן מרשם ל-Varenicline על שיעורי הפסקת עישון ותוצאות רפואיות. החוקרים השלימו מחקר תצפיתי שהתבסס על נתוני Clinical Practice Research Datalink ואספו נתונים אודות כל המשתתפים בגילאי 18 שנים ומעלה, אשר קיבלו מרשם לטיפול ב-Varenicline או טיפול חליפי בניקוטין לאחר תחילת ספטמבר, 2006. במסגרת המחקר נבחנו ההשפעות של Varenicline על הפסקת עישון, תמותה מכל-סיבה ואשפוזים ותמותה מסיבות ספציפיות: מחלת ריאות כרונית, סרטן ריאות, מחלת לב כלילית, דלקת ריאות, מחלת כלי דם של המוח, סוכרת וסיבות חיצוניות; אבחנה של אוטם לבבי, מחלת ריאות חסימתית-כרונית, דיכאון, או מרשם לטיפול בחרדה; משקל הגוף; רופא כללי וביקור בבית חולים.

 

התוצא העיקרי היה הפסקת עישון שנתיים לאחר המרשם הראשון. החוקרים בחנו את ההבדלים בין מטופלים ב-Varenicline ואלו שקיבלו טיפול חליפי בניקוטין.

 

מהנתונים עולה כי מטופלים ב-Varenicline היו בריאים יותר בתחילת המחקר, בהשוואה לאלו בקבוצת טיפול חליפי בניקוטין, עדות לאפשרות כי ישנם ערפלנים נוספים. עדויות מוגבלות הצביעו על שיעורי תמותה נמוכים יותר לאחר שנתיים בקרב מטופלים ב-Varenicline (הבדל בסיכון של 0.67, רווח בר-סמך 95% של 0.11- עד 1.46), בהשוואה לאלו שקיבלו טיפול חליפי בניקוטין.

 

החוקרים מדווחים על שיעורים דומים של אשפוזים מכל-סיבה, אבחנה של אוטם לבבי ומחלת ריאות חסימתית כרונית. בנוסף, מטופלים ב-Varenicline ביקרו לעיתים רחוקות יותר אצל הרופא המטפל.  

 

מניתוח רב-משתני עלה כי הטיפול ב-Varenicline לווה בסיכוי גבוה יותר להפסקת עישון לאחר שישה חודשים מתחילת הטיפול, בהשוואה לטיפול חליפי בניקוטין (יחס סיכויים של 1.46, רווח בר-סמך 95% של 1.42-1.50).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בקרב מטופלים ב-Varenicline במסגרת רפואה ראשונית תועד סיכוי גבוה יותר להפסקת עישון, בהשוואה לטיפול חליפי בניקוטין, אך עדויות מעטות תמכו בהפחתת תחלואה ותמותה במהלך ארבע השנים הראשונות לטיפול.

 

Health Technology Assessment Volume: 24, Issue: 9

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<