חדשות

ההשפעה של דיאטה ים תיכונית על הרכב מיקרוביום מערכת העיכול בקשישים (Gut)

26/02/2020

 

הקפדה על דיאטה ים תיכונית למשך שנה אחת בלבד הובילה לשיפור במגוון המיקרוביום במערכת העיכול בקשישים ולוותה בהפחתת השבריריות והמצב הבריאותי שלהם, כך עולה מתוצאות מחקר אקראי חדש שפורסמו בכתב העת Gut.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים זקנה מלווה בהידרדרות תפקודים שונים של הגוף ועליה בתהליכי דלקת, העשויים לתרום יחדיו לשבריריות. כעת הם ביקשו לבחון את ההשפעה של התערבות דיאטה ים תיכונית על הרכב המיקרוביום במערכת העיכול וההשפעה על שבריריות.

 

החוקרים בחנו את הפרופיל של מיקרוביום מערכת העיכול ב-612 נבדקים לא-שבריריים או טרם התפתחות שבריריות מחמש מדינות ברחבי אירופה (בריטניה, צרפת, הולנד, איטליה ופולין) לפני ואחרי התערבות בת 12 חודשים שכללה דיאטה ים תיכונית מותאמת לקשישים.

 

החוקרים מדווחים כי הקפדה על דיאטה ים תיכונית לוותה בשינויים ספציפיים במיקרוביום עם מגוון גדול יותר של המיקרוביום, בהשוואה לאלו בקבוצת ביקורת. יתרה מזאת, הם מצאו כי השיפור במגוון המיקרוביאלי לווה בשיפור בסמני שבריריות, כולל כוח יד, מהירות הליכה ותפקוד קוגניטיבי. מגוון גדול יותר של המיקרוביום נקשר עוד עם ירידה במדדי דלקת, כולל CRP ו-IL-17. קשרים אלו נותרו מובהקים סטטיסטית לאחר תקנון לערפלנים, דוגמת גיל ומדד מסת גוף.

 

החוקרים מצאו כי אוכלוסיות החיידקים בקבוצת ההתערבות ייצרו יותר חומצות שומן קצרות-שרשרת, אשר נקשרו עם שיפור המצב הבריאותי. מנגד, אוכלוסיות חיידקים שפחתו לאורך ההתערבות היו אלו שייצרו חומצות מרה, אשר נקשרו עם השפעות מזיקות דוגמת עמידות לאינסולין ומחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול.

 

החוקרים מציעים כי העליה במגוון המיקרוביאלי באלו בקבוצת ההתערבות נובעת ככל הנראה מחשיפה גדולה יותר למרכיבי תזונה מרכזיים, כולל סיבים, ויטמינים כמו ויטמין C ותיאמין ועליה בצריכת מינראלים, דוגמת נחושת, ברזל ומנגן.

 

Gut. Published online February 17, 2020.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני