חדשות

טיפול לדיכוי חומצה מעלה את הסיכוי לקולוניזציה של אורגניזמים עמידים (JAMA Internal Medicine)

27/02/2020

 

השימוש בתרופות לדיכוי חומצת קיבה  מלווה בסיכון מוגבר לקולוניזציה של המעי עם מיקרו-אורגניזמים בעלי עמידות לתרופות רבות (Multidrug-Resistant Microorganisms, או MDROs), כך עולה מתוצאות סקירה שיטתית ומטה-אנליזה שפורסמו בכתב העת JAMA Internal Medicine.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון באופן שיטתי את הקשר בין שימוש בתרופות לדיכוי חומצה ובין הסיכון לקולוניזציה ע"י מיקרו-אורגניזמים לתרופות מרובות ולהשלים מטה-אנליזה של העדויות הזמינות. הם חיפוש במאגרי PubMed, Embase, Web of Science Core Collection ו-Cochrane Central Register of Controlled Trials.

 

התוצא העיקרי היה קולוניזציה של המעי עם MDROs מסוג Enterobacterales (חיידקים מייצרי ESBL, Carbapenemases, או AmpC β-lactamases), חיידקי VRE (Vancomycin-Resistant Enterococci, MRSA (Methicillin Resistant Staphylococcus Aureus), VRSA (Vancomycin Resistant Staphylococcus Aureus), או זני פסאודומונס או אצינטובקטר עמידים לתרופות רבות.

 

החוקרים זיהו 26 מחקרי תצפיתיים, שכללו 29,382 משתתפים (38.9% מטופלים בתרופות לדיכוי חומצה) שענו על קריטריוני המחקר. מטה האנליזה כללה 12 מחקרים עם 22,305 משתתפים, אשר סיפקו נתונים אודות יחס הסיכויים המתוקן. מהנתונים עולה כי טיפול לדיכוי חומצה הוביל לעליה בסיכויים לפתוגנים עמידים לתרופות רבות ממשפחת Enterobacterales וחיידקי VRE (Vancomycin Resistant Enterococci) בהיקף של 75% (יחס סיכויים של 1.74, רווח בר-סמך 95% של 1.40-2.16).

 

יחסי הסיכויים תאמו לאלו שחושבו בניתוח משני של כל 26 המחקרים (יחס סיכויים של 1.70, רווח בר-סמך 95% של 1.44-1.99).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי טיפול לדיכוי חומצה מלווה בסיכוי מוגבר לקולוניזציה של פתוגנים עמידים לטיפול תרופתי. לאור העליה העולמית בעמידות לתכשירים אנטי-מיקרוביאלים, הם מציעים כי הגבלת השימוש במדכאי חומצה עשויה לסייע במניעת קולוניזציה של MDRO.

 

JAMA Internal Medicine, online February 24, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני