חדשות

רשימת התרופות הנפוצות ביותר הניתנות לטיפול בסוכרת מסוג 2 (Diabetes Care)

28/02/2020

 

בין השנים 2013 עד 2018, Empagliflozin (ג'ארדיאנס) ו-Dulaglutide (טרוליסיטי) הפכו לתרופות הנפוצות ביותר ממשפחת מעכבי SGLT-2 ואנאלוגים לקולטן ל-GLP-1, בהתאמה, כך עולה מנתונים חדשים מארצות הברית, שפורסמו בכתב העת Diabetes Care.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים רבים אודות השינויים שחלו בהרגלי הטיפול במעכבי SGLT-2 או אנאלוגים לקולטן ל-GLP-1. הם התבססו על נתונים אדמינסטרטיביים מארצות הברית והתמקדו בחולים שהחלו טיפול באחת ממשפחת התרופות הללו בין יולי 2013 ועד יוני 2018.

 

מהנתונים עולה כי לאורך חמש השנים שנבחנו במסגרת המחקר נרשמה עליה של 57.1% בהיקף התחלת טיפול ב-Empagliflozin, כאחוז מכלל הטיפולים בתרופות ממשפחת מעכבי SGLT-2, בעוד ששיעורי התחלת הטיפול ב-Canagliflozin ירדו ב-75.1%. עוד עולה כי Empagliflozin היה התכשיר היחיד במשפחת מעכבי SGLT-2 עם עדות לעליה בשיעור החולים עם אוטם לבבי, אירוע מוחי, או אי-ספיקת לב.

 

באשר לטיפול באנאלוגים לקולטן ל-GLP-1, החוקרים זיהו ירידה בשיעורי התחלת טיפול ב-Liraglutide בשיעור של 32.1% כאחוז מכלל הטיפולים בתרופות ממשפחה זו. מנגד, נרשמה עליה של 34.1% בשיעורי התחלת טיפול ב-Dulaglutide. שיעור החולים עם אוטם לבבי, אירוע מוחי, או אי-ספיקת לב עלה בהיקף הגדול ביותר בקרב חולים שהחלו טיפול ב-Liraglutide (עליה של 5.1%).

 

החוקרים מדווחים כי מרבית הרופאים שסיפקו את המרשמים לטיפולים התרופתיים הללו לסוכרת מסוג 2 היו רופאים פנימאים או אנדוקרינולוגים; שיעור הקרדיולוגים שסיפקו טיפולים אלו היה נמוך.

 

לסיכום, מהממצאים עולה כי מבין התרופות ממשפחת מעכבי SGLT-2, חלו שינויים לטובת מתן Empagliflozin בעקבות שינויים בתווית התרופה ובקווים המנחים, בעוד שעם אנאלוגים לקולטן ל-GLP-1, גורמים אחרים שיחקו תפקיד חשוב בהעדפת Dulaglutide על-פני Liraglutide, כולל עלות ונוחות מתן הטיפול.

 

Diabetes Care. Published online February 10, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

הערת מערכת:

חשוב לציין, מדובר בנתונים מארצות הברית ואין לנו את הנתונים הזמינים אודות המצב בישראל.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני