חדשות

בדיקות הדמיה חושפות את הנזק הריאתי האפשרי של אידוי בבני נוער (Radiology)

09/03/2020

 

נזק ריאתי על-רקע אידוי בבני נוער מתאפיין בהצללות זכוכית מט סימטריות ודו-צדדיות, קונסולידציה ומעורבות דומיננטית של האונה התחתונה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש להערכת השינויים בצילומי חזה ובבדיקות CT באוכלוסיה זו.

 

במטרה להבין טוב יותר את השינויים בריאות של בני נוער עם נזק ריאתי אקוטי משנית לשימוש בסיגריות אלקטרוניות או אידוי, החוקרים בחנו את צילומי החזה ובדיקות CT חזה שבוצעו בתוך 4 ימים מהערכת 7 בנים ו-7 בנות בגילאי 13-18 שנים עם עדות ל-EVALI (E-cigarette or Vaping product use-Associated Lung Injury).

 

צילומי חזה הדגימו הצללות זכוכית מט בכל 14 הנבדקים (100%) וקונסולידציה ב-8 נבדקים (57%). ממצאי בדיקות CT כללו הצללות זכוכית-מט בכל המקרים, קונסולידציה ב-9 נבדקים (64%) ועיבוי מחיצות בין אוניות הריאה בשני מקרים (14%). הממצאים בצילומי חזה ובדיקות ה-CT היו דו-צדדיים בכל המקרים (100%) וסימטריים ב-13 מקרים (93%), עם מעורבות עיקרית של האונה התחתונה ב-7 חולים (50%).

 

החוקרים מציינים כי שיעורי הסכמה בין-בודקים היו כמעט מושלמים כאשר שני רופאים בחנו את השינויים ההדמייתיים בצילום חזה (k=0.99) ובבדיקת CT (k=0.99).

 

במאמר מציינים הכותבים כי צילום חזה לבדו אינו מספק לאפיון דפוסי EVALI בילדים ולכן נדרשת השלמת בדיקת CT להשלמת ההערכה במקרים אלו.  בדיקת CT מספקת הערכה טובה יותר של היקף ודרגת המעורבות, כמו גם הערכה טובה יותר של המאפיינים והממצאים הריאתיים החריגים.

 

Radiology, online March 3, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

הערת מערכת:

מרבית המקרים של EVALI נקשרו לאידוי של חומרים לא מאושרים לשימוש כמו שמן ויטמין E , שמן קנאביס.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני