חדשות

המלצות עדכניות אודות חיסונים כנגד דלקת ריאות בקשישים (Morb Mortal Wkly Rep)

12/03/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Morbidity and Mortality Weekly Report מוצגות ההמלצות של ועידת ACIP (Advisory Committee on Immunization Practices)  אודות חיסונים כנגד דלקת ריאות במבוגרים בגילאי 65 שנים ומעלה.

 

ישנם שני חיסונים כנגד דלקת ריאות המאושרים לשימוש במבוגרים בארצות הברית: PCV13 (13-valent Pneumococcal Conjugate Vaccine, Prevnar) ו-PPSV23 (23-valent Pneumococcal Polysaccharide Vaccine, Pneumovax). בשנת 2014, ה-ACIP המליצה על מתן שגרתי של PCV13 באופן עוקב ל-PPSV23 לכל המבוגרים בגילאי 65 שנים ומעלה, לאור עדויות שתמכו ביעילות ובטיחות PCV13 כנגד דלקת ריאות על-רקע זני חיידקים שנכללו בחיסון במבוגרים אלו. באותה עת, ה-ACIP הכיר בצורך בבחינה מחדש של המלצות אלו לאור הצפי כי מתן PCV13 לילדים ימשיך להביא לירידה בנטל המחלה במבוגרים באופן עקיף.

 

במהלך חודש יוני בשנה שעברה, לאחר בחינת העדויות לאורך שלוש השנים האחרונות, ועידת ה-ACIP החליטה להסיר את ההמלצה למתן שגרתי של PCV13 למבוגרים בגילאי 65 שנים ומעלה ולהמליץ על מתן PCV13 על-בסיס תהליכי קבלת החלטות משותפים למבוגרים בגילאי 65 שנים ומעלה שאינם מדוכאי חיסון, דלף נוזל שדרה, או שתל קוכלארי, ולאלו שלא קיבלו בעבר PCV13.

 

הועידה הכירה בכך שחלק מהמבוגרים בגילאי 65 שנים ומעלה עשויים להיות בסיכון לחשיפה לסרוטיפים הנכללים בחיסון PCV13, דוגמת אלו השוהים במוסדות סיעודים או מוסדות רפואיים אחרים ואלו המתגוררים באזורים בהם היקף חיסוני PCV13 בילדים הוא קטן או מטיילים לאזורים בהם אין תכנית חיסוני PCV13 לילדים.

 

כאשר המטופלים והמטפלים מנהלים דיון ומגיעים להחלטה משותפת אודות השימוש בחיסון PCV13, יש לקחת בשחבון את הסיכון לחשיפה לסרוטיפים הנכללים בחיסון ואת הסיכון להתפתחות מחלה פנאומוקוקלית כתוצאה ממחלה רפואית.

 

על כל הקשישים בגילאי 65 שנים ומעלה להמשיך לקבל מנה אחת של PPSV23. במידה וההחלטה שהתקבלה היא לקבלת PCV13, אזי יש לתת את המנה לפחות שנה לפני מתן PPSV23. מומחי ה-ACIP ממשיכים להמליץ על PCV13 בסדרה עם PPSV23 במבוגרים בגילאי 19 שנים ומעלה עם דיכוי חיסוני, דלף נוזל שדרה, או שתל קוכלארי.

 

Morb Mortal Wkly Rep. 2019 Nov 22;68(46):1069-1075.

 

הערת מערכת:

מכיוון שמרבית המקרים בהם החולים בקורונה מפתחים מחלה קשה באה לידי ביטוי בדלקת ריאות חודרנית וקיימת אפשרות לשילוב זיהום נגיפי עם זיהום חיידקי, ייתכן שיש מקום לשקול המלצה למתן החיסון לכל אלו המוגדרים כנמצאים בסיכון גבוה למחלה קשה ותמותה על רקע הידבקות בוירוס הקורונה.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני