חדשות

ההשפעה האפשרית של עליה במשקל בגיל העמידה על הריאות (Thorax)

14/03/2020

 

עליה במשקל עשויה להביא להאצת "הזדקנות" הריאות, כאשר ירידה במשקל עשויה להביא להשפעה הפוכה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Thorax.

 

החוקרים בחנו את הנתונים ממחקר European Community Respiratory Health Survey, מחקר מבוסס-אוכלוסיה גדול שכלל מעקב לאורך עשרות שנים אחר למעלה מ-10,000 מבוגרים ב-11 מדינות ברחבי אירופה ואוסטרליה. במקרה הנוכחי הם התמקדו ב-3,673 משתתפים שהיו במעקב בין 1991-1993 ועד 2010-2014 כאשר היו בגילאי 39-67 שנים.

 

משקל הגוף והתפקוד הריאתי של המשתתפים במחקר נוטר בשלוש נקודות זמן לאורך המעקב והחוקרים אספו מידע אודות גורמים העשויים להשפיע על התפקוד הריאתי, כולל הרגלי עישון ואבחנה של אסתמה.

 

בתחילת המחקר, 12% מהמשתתפים סבלו מתת-משקל, 57% היו בעלי משקל תקין, 24% בעלי משקל עודף ו-6% אובחנו עם השמנת-יתר. במהלך המעקב, 4% ירדו במשקל, 34% שמרו על משקל גופם, ב-53% נרשמה עליה מתונה במשקל הגוף וב-9% נרשמה עליה משמעותית במשקל.

 

החוקרים מדווחים כי בקרב אלו עם משקל תקין, עודף-משקל או השמנת-יתר בבגרות צעירה, עליה מתונה-עד-גדולה במשקל הגוף לוותה בהידרדרות מהירה יותר של התפקוד הריאתי לאורך תקופת המחקר.  מנגד, באלו עם השמנה בבגרות צעירה תועד תפקוד ריאתי גרוע יותר ,בהשוואה לאלו בעלי משקל תקין, אך ירידה במשקל הביאה לנסיגה בהשפעות השליליות של השמנה על התפקוד הריאתי.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי במרבית המקרים, עליה במשקל לאורך זמן מלווה בהאצת ההידרדרות בתפקוד הריאתי הנפוצה עם הגיל, כאשר ירדה במשקל עשויה להביא למגמה הפוכה.

 

Thorax 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני