חדשות

מקומו של Baclofen בטיפול בהפרעות התמכרות לאלכוהול (Alcohol Alcohol)

16/03/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Alcohol & Alcoholism סוקרים הכותבים את אפשרויות הטיפול הקיימות בחולים עם הפרעות שימוש באלכוהול ומתמקדים במקומו של הטיפול ב-Baclofen באוכלוסיה זו, אשר להערכתם עשוי להביא לשינוי כללי המשחק בטיפול בחולים אלו.

 

המומחים מסבירים כי מחקרים בבעלי חיים ובבני אדם הוכיחו כי הפרעות שימוש באלכוהול הן הפרעות מוחיות עקב שילוב של נטיה גנטית ונסיבות סביבתיות עם הפרעות נוירו-ביולוגיות במערכות התגמול והמוטיבציה, מערכת בקרה קוגניטיבית ובקרה רגשית.

 

כיום ישנם שלושה תכשירים המאושרים לטיפול בתלות באלכוהול בצפון אמריקה ואירופה (Disulfiram, Acamprosate ו-Naltrexone) ותכשיר אחד נוסף הרשום באירופה בלבד (Nalmefene). בנוסף, Sodium Oxybate מאושר לטיפול בתלות באלכוהול באוסטריה ואיטליה. לסיום, איגודים מקצועיים שונים ממליצים על מגוון רחב של תכשירים אחרים עם מנגנוני פעולה שונים לשימוש מעבר להתוויות המאושרות בחולים עם הפרעות שימוש באלכוהול, כולל Topiramate, Varenicline, Gabapentin, Ondansetron ו-Baclofen.

 

השימוש ב-Baclofen הוביל לשינוי כללי המשחק במקרים אלו. בשנת 2008 פורסם ספר ע"י קרדיולוג צרפתי-אמריקאי אשר שיתף בניסיון האישי שלו עם Baclofen לטיפול בבעיות האלכוהול שלו ובעקבות זאת חולים עם הפרעות שימוש באלכוהול בצרפת דרשו את הטיפול ב-Baclofen מרופא המשפחה שלהם ובשנת 2013, כ-200,000 חולים עם הפרעות שימוש באלכוהול טופלו ב-Baclofen. מאז נערכו מחקרים אקראיים ומבוקרים רבים ומחקרי עוקבה גדולים בנושא.

 

קבוצת מומחים מקנדה בחנה את העדויות בספרות הרפואית וקבעה מספר המלצות, תוך הדגשה כי Baclofen עדיין אינו מהווה טיפול יעיל מוכח להפרעות שימוש באלכוהול, כי השימוש להתוויה זו הינו מעבר להתוויות המאושרות וכי יש לשקול זאת רק כטיפול קו-שני בחולים שאינם מגיבים לטיפול או בנוכחות התוויות-נגד לטיפולים התרופתיים המאושרים.

 

בצרפת הוחלט ע"י ה-National Agency of Medicine and Health Product Safety לתמוך בשימוש ב-Baclofen בחולים עם תלות באלכוהול במינון מקסימאלי של 80 מ"ג ביום. הכותבים מקווים כי סוכנויות אחרות במדינות אחרות יקבלו החלטות דומות. בינתיים, הכותבים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לבחון תכשירים מבטיחים נוספים לשימוש בחולים עם הפרעות שימוש באלכוהול.

 

Alcohol Alcohol. 2020;55(1):46-47.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני