חדשות

האם יש מקום לאזהרה מפני מתן NSAID לטיפול ב-COVID-19? (מתוך אתר מדסקייפ)

17/03/2020

 

משרד הבריאות הצרפתי דיווח על סיבוכים משמעותיים בעקבות מתן נוגדי-דלקת שאינם סטרואידים (Nonsteroidal Anti-inflammatory Drugs), דוגמת איבופרופן, לטיפול בחולים עם COVID-19 ובמקום זאת, ממליצים על שימוש בפראצטמול.  עם זאת, רופאים רבים, בעיקר מחוץ לצרפת, טענו כי אין עדויות מספקות בכדי לקבוע המלצה זו.

 

תרופות ממשפחת NSAID מומלצות להקלה על חום ותסמיני שפעת ועשויים לשמש גם להקלה על תסמיני COVID-19. לתרופות אלו תופעות לוואי אפשריות במערכת העיכול והכליות בדיוק באותן אוכלוסיות המוגדרות בסיכון מוגבר לסיבוכי נגיף הקורונה החדש – קשישים ואלו עם מחלות רקע או דיכוי מערכת החיסון. בחולים אלו, פראצטמול לרוב מומלץ כחלופה לטיפול להקלה על חום.

 

מומחים מארצות הברית טוענים כי אין עדויות שפורסמו בספרות אודות סיכון הכרוך בשימוש ב-NSAID במקרים של COVID-19 והזהירו מפני הסקת מסקנות חפוזה בעידן בו הדחק והחרדה גבוהים במיוחד.

 

ממשרד הבריאות בספרד טוענים כי למרות שאין עדויות לפיהן NSAID מובילים להחמרת COVID-19, בעלוני המידע המצורפים לאיבופרופן נכתב כי השימוש בתרופה עשוי למסך את תסמיני זיהום, דבר העלול להוביל לעיכוב באבחנה ולהוביל לאבחנה בשלב חמור יותר של המחלה הזיהומית. עם זאת, הם מדגישים כי הדבר תקף לכלל הזיהומים ולא רק ספציפית לנגיף הקורונה החדש.

 

עם זאת, המומחים מצרפת נותרו בעמדתם וממליצים כנגד שימוש ב-NSAID בחולים עם אבחנה של COVID-19, אלא אם מדובר בחולים תחת טיפול ארוך-טווח בתכשירים אלו, מאחר וטיפול זה עלול להביא להחמרת המחלה הזיהומית וישנה עדיפות למתן פראצטמול, אלא אם התפקוד הכבדי אינו מתיר זאת.

 

ממחקר שפורסם שנה שעברה והושלם מטעם ה-National Agency for the Safety of Medicine and Health Products בצרפת דווח כי טיפול ב-NSAID עלול להביא להחמרת זיהום חמור, כולל אשפוז בבית חולים, סיבוכים או אף תמותה.

 

בינתיים, מומחים מבריטניה מסכימים כי מאחר ובשל הסוגיות הנוגעות לבטיחות השימוש ב-NSAID, פראצטמול מהווה בחירה עדיפה על-פני NSAID באלו בסיכון לזיהום בנגיף קורונה החדש. הם מציינים כי מלכתחילה, בבריטניה ישנה העדפה לשימוש בפראצטמול על-פני NSAID להקלה על תסמינים משנית לזיהום, דוגמת חום.

 

משרד הבריאות הצרפתי ממליץ גם כנגד שימוש בקורטיזון בחולים עם COVID-19, המלצה התואמת לזו של ארגון הבריאות העולמי וה-CDC. הסיבה להמלצה כנגד השימוש בתכשירים אלו נובעת מניסיון העבר עם SARS, כאשר טיפול זה לא הוביל לשיפור המהלך הקליני אלא אף הוביל להשלכות שליליות בטווח הקצר והבינוני עם דחיית הפינוי הנגיפי.  עם זאת, בחולים הנוטלים סטרואידים לטיפול במחלות כרוניות אין להפסיק את הטיפול, אלא בהמלצת הרופא המטפל.

 

 

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<