חדשות

האם על רופאים לעצור את מתן טיפולי שגרה בעידן COVID-19? (מתוך אתר מדסקייפ)

21/03/2020

 

עם התפשטות מקרי הדבקה בנגיף קורונה (COVID-19) ועליה בלחץ על מערכת הבריאות, רופאים ומרכזים רפואיים נדרשים לקבוע סדר עדיפויות לטיפול רפואי. במטרה לסייע בדבר, בתי חולים וקהילות רפואיות עובדים עם המטפלים במטרה לקבוע אילו טיפולים חיוניים ואילו טיפולים ניתן לדחות, לקבוע מחדש, לבטל או לבצע מרחוק, במטרה להגן על המטפלים ועל החולים ולסלול את הדרך לעליה הצפויה במספר החולים עם COVID-19.

 

חלק מההחלטות הן קלות יותר, דוגמת ביטול ביקורי סקר מנהלים או השלמת בדיקות מעבדה שגרתיות. זו גם לא העת להביא בן משפחה יחסית בריא לבדיקת לחץ דם שגרתית ועדיף להשלים את המדידה בבית ולשלוח את המדידות לרופא.

 

מנגד, יש להמשיך בחיסוני שגרה לילדים, בפרט לאלו מתחת לגיל שנתיים ומתחת לגיל 4 שנים. עם זאת, ניתן להמתין עם חיסונים למבוגרים, דוגמת חיסון כנגד הרפס זוסטר או דלקת ריאות.

 

בדיקת תפקודי ריאות שגרתית בחולים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית, או כל בדיקת שגרה הכרוכה בהעברת אוויר טיפתית תידחה בשלב זה. בדומה, בדיקת מנומטריה להערכת תפקוד הוושט תיקבע למועד אחר, במידה והחולה לא צפוי לתחלואה משמעותית במידה והבדיקה לא תבוצע.

 

במצב הנוכחי, במקומות רבים ברחבי העולם מטפלים בחולים דרך הטלפון, אמנם מדובר בהערכה מוגבלת של החולים ולא כולם מתאימים למודל של טל-רפואה, אך יש גם יתרונות לגישה זו.

 

איגודים לטיפול במחלות מערכת העיכול פרסמו הצהרה הקוראת לרופאים לשקול בחום קביעת מועד חדש לבדיקות אנדוסקופיות אלקטיביות ולא-דחופות. הם ציינו כי חלק מהפרוצדורות הלא-דחופות עדיין צריכת להתבצע, דוגמת הסרת תותבים והערכת חולי סרטן עם תסמינים רבים.  עם זאת, רבים ביטלו את כל פרוצדורות בדיקות סקר לסרטן מעי גס ומעקב אחר וושט על-שם בארט.

 

במהלך השבועות האחרונים פורסמו הצהרות של איגודים רבים ומרכזים רפואיים שונים בנושא דחיית הערכות רפואיות אלקטיביות, ביטול פרוצדורות לא-הכרחיות ושימוש באמצעי טל-רפואה, במידת האפשר.

 

ה-American Academy of Family Physicians המליץ לרופאים להקפיד על אזור ייעודי במרפאה, המצוי במבנה זמני או בניין מחובר, אשר ישמש כמרכז הערכת נגיפים נשימתיים.  

 

עוד ממליצים רבים לבתי חולים למנוע טיסות וטיולים למטרות מקצועיות או אישיות.

 

חשוב להדגיש כי ההמלצות הללו תקפות לכלל האזורים בעולם ולא רק לאזורים שנפגעו בצורה המשמעותית ביותר מהמגפה הנוכחית.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני