חדשות

סמנים חדשים עשויים לסייע בחיזוי ההשפעה של פיצוצים בשדה קרב על המוח (Mol Psychiatry)

23/03/2020

 

סדרה של חותמות סמנים חדשים עשויה לסייע בזיהוי יוצאי צבא אשר נחשפו לפיצוצים בשדה הקרב, הצפויים לפתח תסמינים התנהגותיים, קוגניטיביים ו/או הפרעות זיכרון, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך חודש פברואר של כתב העת Molecular Psychiatry.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי חבלת ראש קלה וחוזרת הינה גורם סיכון משמעותי להתפתחות מחלה נוירו-דגנרטיבית, כולל CTE (Chronic Traumatic Encephalopathy). לאחר חבלת ראש קלה וחוזרת, CTE לעיתים קרובות מתבטאת בהידרדרות בהתנהגות, תפקוד קוגניטיבי ו/או זיכרון.

 

מחקרים קודמים מצאו כי חשיפה ללחץ גבוה משנית לפיצוצים של חומרי נפץ עשויה להקדים הופעת CTE בקרב יוצאי צבא שהוצבו בעיראק ואפגניסטן.

במחקר הנוכחי, החוקרים זיהו חותמות סמנים בחולדות שנחשפו לפיצוצים חוזרים בדרגה נמוכה ופיתחו מאפייני חרדה כרונית ובבני אדם שנחשפו לפיצוצים של חומרי נפץ ופיתחו תלונות התנהגותיות, קוגניטיביות ו/או הפרעות זיכרון.

 

בחולדות עם חשיפה חוזרת לפיצוצים בדרגה נמוכה תועדה הצטברות חריגה של חלבוני טאו אבנורמלים (Hyperphosphorylated Tau) בתאי עצב, כמו גם באזור סמוך לכלי דם של תאי אסטרוגליה. מעניין לציין כי החוקרים זיהו עוד כי דפוס פיזור חלבוני p-tau היה שונה לאחר חשיפה לפיצוצים.

 

באשר לממצאים בבני אדם, החוקרים התבססו על סריקות PET עם ליגנד [18F]AV1451 (Flortaucipir), מולקולה המייצרת אות ע"י קישור לאתר על חלבון טאו. הם מצאו כי ב-5 מבין 10 יוצאי צבא תועדה קליטה עודפת של הליגנד בצומת החומר האפור והלבן באזור הפרונטאלי, פריאטלי וטמפוראלי של המוח. הם מסבירים כי ממצאים אלו תואמים לפיזור האנטומי של פתולוגיית חלבוני טאו שתועדה בעבר במחקרים לאחר המוות בחולים עם CTE.

 

כסמן נוסף, החוקרים בחנו את הרמות בדם של חלבון Nf-L (neurofilament light) וזיהו רמות מוגברות של סמן זה בחולים עם חבלת ראש. בפלזמה של יוצאי צבא תועדה הצטברות עודפת של [18F]AV1451.

 

ממצאים אלו מצביעים על קשר בין פציעה עקב פיצוץ, פתולוגיה של חלבוני טאו ונזק לתאי עצב. החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לקבוע אם שימוש בחותמות המבוססות על סמנים קליניים, הדמייתיים ו/או מעבדתיים עשויים לסייע בשיפור האבחנה של סיבוכים נוירו-פסיכיאטריים ארוכי טווח בחולים לאחר חבלת ראש קלה.

 

Mol Psychiatry. Published online February 25, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<