חדשות

היענות גבוהה לטיפול חד-יומי במשאף רלבר בחולי אסתמה לעומת ICS/LABA פעמיים ביום (J Asthma)

24/03/2020

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

בחולים עם אסתמה המתחילים טיפול חד-יומי במשאף רלבר (Fluticasone Furoate/Vilanterol) תועדו שיעורי היענות גבוהים יותר לטיפול וסיכון קטן יותר להפסקת הטיפול התרופתי, בהשוואה לטיפול הניתן פעמיים ביום במשאף סימביקורט (Budesonide/Formoterol) או משאף סרטייד (Fluticasone Propionate/Salmeterol), כך עולה מנתוני עולם-אמיתי שפורסמו בכתב העת Journal of Asthma.

 

מחקר תצפיתי, בתנאי עולם-אמיתי, להשוואת ההיענות וההקפדה על טיפול תרופתי בחולי אסתמה שטופלו במשאף משולב שכלל קורטיקוסטרואידים ו-LABA (Long-Acting Beta-Agonists), אשר ניתן פעם ביום (רלבר), אל מול משאפים שניתנו פעמיים ביום (סימביקורט או סרטייד).

 

המחקר התבסס על נתוני IQVIA Health Plan Claims Data וכלל חולי אסתמה מעל גיל 18 שנים, אשר החלו טיפול באחד משלושת התכשירים האמורים בתקופה שבין תחילת ינואר בשנת 2014 ועד סוף יוני בשנת 2016. חולים שטופלו במשאף רלבר הותאמו ביחס 1:1 לחולים שטופלו בסימביקורט או סרטייד. התוצא העיקרי של המחקר היה היענות לטיפול, כפי שנקבע לפי שיעור הימים המכוסים (Proportion of Days Covered, או PDC). תוצאי סיום משניים כללו את שיעור החולים עם PDC של לפחות 0.5 ולפחות 0.8 והקפדה על הטיפול התרופתי לאורך זמן, כפי שנקבע לפי מרווח הזמן עד להפסקת טיפול (אי-נטילת טיפול לאורך למעלה מ-45 ימים).

 

במסגרת המחקר, 3,764 חולים שטופלו ברלבר הותאמו למספר דומה של מטופלים בסימביקורט ו-3,339 חולים שטופלו ברלבר הותאמו למספר דומה של מטופלים בסרטייד.

 

מהנתונים עולה כי שיעור PDC הממוצע היה גבוה יותר משמעותית עם רלבר, בהשוואה לסימביקורט (0.453 לעומת 0.345; p<0.000) ובהשוואה לסרטייד (0.446 לעומת 0.341, p<0.001). בדומה, שיעור החולים עם PDC של 0.5 ומעלה או 0.8 ומעלה, כמו גם שיעורי הקפדה על הטיפול לאורך זמן היו גבוהים משמעותית עם הטיפול ברלבר, בהשוואה לשני התכשירים האחרים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי טיפול חד-יומי במשאף הכולל קורטיקוסטרואידים ו-LABA (רלבר), עשוי להביא לשיפור ההיענות וההקפדה על טיפול תרופתי, בהשוואה לטיפולים הניתנים פעמיים ביום (סימביקורט או סרטייד).

 

J Asthma. 2019;1–10

 

לעלון רלבר לרופא

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני