חדשות

מבחן החלטה פשוט עשוי לסייע בזיהוי מטופלים הנמצאים בסיכון נמוך לאלרגיה לפנצילין (JAMA Internal Medicine)

25/03/2020

מאת נעה גנזבורג, Bsc

במחקר אבחנתי שכלל 622 מטופלים, מבחן החלטה לאלרגיה לפניצילין (PEN-FAST Decision Rule) חולץ מתוך נתוני עוקבה פרוספקטיבית של מטופלים שנבחנו לאלרגיה לפניצילין בשני אתרים ראשוניים באוסטרליה.

PEN-FAST, המשתמש בהיסטוריה של אלרגיה לפניצילין כדי לזהות אלרגיות בסיכון נמוך, נמצא ככלי בר השמה עם ערכי ניבוי שלילי גבוהים. 

האלרגיה לפניצילין היא גורם סיכון בריאותי משמעותי למטופלים, לתכניות טיפול אנטימיקרוביאליות, ולשירותי בריאות בכלל. לדברי החוקרים, יש צורך בכלי פשוט ומהיר להחלטה קלינית בנוגע לסיכון נמוך לאלרגיה לפניצילין מבלי שיהי צורך לערוך בדיקת עור לאלרגיה לפניצילין, על ידי מומחה.

המחקר הנוכחי נדרש לפתח ולאשרר כלי קליני לזיהוי והערכת סיכון לאלרגיה לפניצילין. הכלי נועד לזהות מטופלים הנמצאים בסיכון נמוך לאלרגיה לפניצילין בזמן הטיפול, כך לפי החוקרים מאוסטרליה, שפיתחו ואשררו את כללי ה-PEN-FAST.

הרופאים פיתחו את כלל ה-PEN-FAST על בסיס נתוני עוקבה פנימית של 622 מטופלים (59% נשים, וגיל ממוצע 60) שנבדקה ואושררה בשני אתרים במלבורן, ועוקבת אישרור חיצונית של 945 מטופלים  (70% נשים, גיל ממוצע 55 שנים) מסידני ופרת' באוסטרליה ונשוויל שבמדינת טנסי בארצות הברית. מטופלים שדיווחו על אלרגיה לפניצילין עברו בדיקת אלרגיה באמצעים שונים: skin prick עורית, אינטרדרמלית, או באמצעות מדבקה Patch, או דרך הפה  ישירות, או לאחר הבדיקה העורית.

באמצעות ניתוח רב משתנים, ארבע תכונות נקשרו לבדיקה חיובית לאלרגיה, וסוכמו ב-PEN-FAST:

נאסף המידע אודות אלרגיה לפניצילין בחמש השנים האחרונות או פחות, anaphylaxis/angioedema, תגובה עורית חריפה (SCAR- severe cutaneous adverse reaction ), וטיפול נדרש לתגובה לאלרגית.  ברף העליון היו אירועי אלרגיה שהתרחשו בחמש השנים האחרונות, שבקריטריון שנבחן היו שווי ערך לשתי נקודות, ואירוע SCAR או anaphylaxis/angioedema, שגם הם היו שווי ערך לשתי נקודות. טיפול באלרגיה נחשב היה לקריטריון מינורי וקיבל נקודה אחת בחישוב.

ציון ב-PEN-FAST של פחות משלוש נקודות הצביע על סיכון נמוך לסבול מאלרגיה לפניצילין. לפי מדד זה, 17 מבין 460 מטופלים, כ-3.7%, הציגו ממצאים חיוביים לאלרגיה לפניצילין, עם ערך מנבא שלילי של 96.3%.

החוקרים מציעים כי בדיקת PEN-FAST יכולה לסייע בריבוד הסיכון במטופלים עם אלרגיה לפניצילין כדי ליישם אסטרטגיות של  de-labeling ושל מתן בטוח של תרופות beta-lactam. לדבריהם, הבדיקה מוכנה לניסוי קליני, ויכולה לשמש לרופאים ורוקחים כדי להעריך את הסיכון לאלרגיה לפניצילין וכדי לסייע בבחירת טיפול מתאים.

בכתבה במדסקייפ מציינים הכותבים כי למחקר אין מימון מסחרי. הוא פורסם החודש ב-JAMA Internal Medicine, ואפשר לקרוא את המאמר המלא כאן:  http://bit.ly/2wVXZix.

לכתבה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<