חדשות

עמדת ה-EMA בנוגע לשימוש בנוגדי-דלקת שאינם סטרואידים בחולים עם COVID-19 (מתוך הודעת ה-EMA)

26/03/2020

 

מומחי ה-European Medicine Agency הבהירו כי הם מודעים לדיווחים לפיהם שימוש בנוגדי-דלקת שאינם סטרואידים (Nonsteroidal Anti-Inflammatory Drugs, או NSAID), דוגמת איבופרופן, עלול להוביל להחמרת COVID-19.

 

מהסוכנות נמסר כי בשלב זה אין די עדויות מדעיות בכדי לבסס קשר בין איבופרופן ובין החמרת מהלך COVID-19 וכי הם ממשיכים לעקוב אחר המצב מקרוב ויבחנו כל מידע חדש בנושא.

 

במאי 2019, ועידת PRAC מטעם ה-EMA החלה בבחינת השימוש באיבופרופן ו-Ketoprofen, שתיהן ממשפחת NSAID, בעקבות סקר של ה-French National Agency for Medicine and Health Products Safety, אשר הציע כי תרופות אלו עלולות להוביל להחמרת זיהום באבעבועות רוח וחלק מהזיהומים החיידקיים. המידע המצורף לחלק גדול מהתרופות ממשפחת NSAID כבר כולל אזהרה כי ההשפעות נוגדות הדלקת עשויות להסתיר תסמינים של החמרה בזיהום. ועידת ה-PRAC בוחנת את כל הנתונים הזמינים ותנקוט בצעדים נוספים, במידת הצורך.

 

כאשר מתחילים טיפול לחום או כאב בחולים עם COVID-19, על המטופלים ואנשי הצוות הרפואי לשקול את כל אפשרויות הטיפול הזמינות, כולל פראצטמול ו-NSAID. לכל תרופות יתרונות וסיכונים, כפי שמופיע בעלון המצורף לתרופות אלו. יש לשקול זאת גם אל מול ההמלצות לטיפול מטעם האיחוד האירופי, אשר לרוב ממליצות על פראצטמול כקו טיפול ראשון לחום או כאב.

 

בהתאם להנחיות לטיפול מטעם האיחוד האירופי, חולים ואנשי צוות רפואי יכולים להמשיך להשתמש ב-NSAID, בהתאם למידע המאושר. העצה כיום קובעת כי תרופות אלו ישמשו במינון היעיל הנמוך ביותר ולמשך תקופה קצרה ככל הניתן.

 

בנוסף להערכת בטיחות השימוש באיבופרופן ו-Ketoprofen, אנשי ה-EMA הדגישו את הצורך במחקרים אפידמיולוגים במטרה ללמוד על החשיבות הפרוגנוסטית של השימוש ב-NSAID במקרים של COVID-19.

 

מתוך הודעת ה-EMA

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<