חדשות

משרד הבריאות יוזם סקר ארצי יומי של סימפטומים של קורונה במטרה לספק תמונת מצב מתעדכנת, שר הביטחון בנט מכריז על מיזם מידע שיאתר אנשים בסיכון גבוה להדבקה

29/03/2020

משרד הבריאות מעדכן הערב על עריכת סקירה כוללת של האוכלוסייה שבה יתבקשו התושבים לענות מידי יום על סקר סימפטומים, וזאת במטרה לסייע בזיהוי מוקדי ומגמות תחלואת הקורונה.

להלן הודעת המשרד:

כחלק ממאמצי מערכת הבריאות בישראל להתמודדות עם נגיף הקורונה, משרד הבריאות, קופות החולים ומד"א, יחלו לבקש מכלל האזרחים לענות על שאלון סימפטומים קצר בכל יום.
בימים הקרובים ישלח לכלל אזרחי ישראל שאלון יומי על ידי קופות החולים ומד"א, במטרה לספק תמונת מצב של סימפטומים אופייניים שיכולים לרמוז על התפשטות הנגיף, ולסייע למערכת הבריאות בקבלת החלטות.
 
 השאלון היומי ישמש כ״WAZE״  של הקורונה.  ככל שיותר אנשים ימלאו את השאלון האנונימי מדי יום, כך למערכת הבריאות תהיה תמונה טובה יותר של סימפטומים הקשורים להתפשטות הקורונה בישראל.
 
המערכת פותחה עבור משרד הבריאות על ידי הסטרטאפ הישראלי, דיאגנוסטיק רובוטיקס, מהסטרטאפים המובילים בישראל בתחום הבריאות הדיגיטלית, בשיתוף קופות החולים, מד״א, ומכון ויצמן.
 
השאלון מהיר, קצר ונגיש, כך שכל אזרח יוכל למלא בקלות את השאלון מדי יום, ומטרתו ליצור מפה אפידמיולוגית ברזולוציה גבוהה, הכוללת עדכונים בזמן אמת, אשר תספק למערכת הבריאות תמונת מצב של סימפטומים אופייניים שיכולים לרמוז על מצב התפשטות התחלואה בישראל.
 
השאלון הינו אנונימי, המערכת אינה אוספת פרטים מזהים, כגון, שם, מספר הטלפון או תעודת זהות, ואף גורם לא יוכל ליצור קשר בשום שלב עם המשיבים לשאלון. המשיבים יתבקשו להזין את שם היישוב והרחוב שבו הם גרים, ללא מספר בית, על מנת שניתן יהיה לייצר את המפה הגיאוגרפית של התסמינים. בזכות המידע הגאוגרפי ניתן יהיה לבחון באלו אזורים ישנה עליה/ירידה בתסמינים רלוונטיים לנגיף. הפצת השאלון תהיה הדרגתית בימים הקרובים באמצעות קופות החולים, בטרם השאלון יופץ לכלל האוכלוסייה בכל יום.

מילוי השאלון אינו תחליף לפניה לטיפול רפואי!
 
בתוך כך הכריז היום גם שר הביטחון בנט על יוזמה חדשה שבה על בסיס איסוף מידע מהקהל והצלבתו עם מידע נוסף שמקורו מאיכון סלולארי ועוד, המערכת תוכל לזהות אנשים שנמצאים בסיכון גבוה יותר להידבקות בקורונה, ובאמצעות כך ליזום ביצוע בדיקות לזיהוי הנגיף אצל מי שיקבל מדד סיכון גבוה להידבקות מהמערכת.
 
הערת המערכת: יוזמות חשובות שעשויות בהחלט לתרום, ובמצב שחלק גדול מהציבור יושב משועמם בביתו, ייתכן גם שההיענות למילוי השאלונים והנתונים תהיה גבוהה יחסית...
 
עם זאת, בשל העובדה ששיעורי התחלואה הקשה והתמותה בקרב קבוצות הסיכון  גבוהה פי 10-20 מזו של האוכלוסייה הצעירה וללא מחלות רקע, המאמץ המרכזי צריך להיות במניעה, ניטור ומתן טיפול מהיר ונמרץ לאותה אוכלוסייה שבסיכון. מערכת המידע המצוינת שיש לקופות החולים אמורה לסייע בזיהוי מדויק ומהיר של כל מי שמשתייך לאותן קבוצות סיכון ולא נראה שנדרשים פיתוחים טכנולוגיים מיוחדים לשם כך, ולכן יפה שעת אחת קודם..

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני