חדשות

התועלת של Canakinumab במניעה וטיפול באנמיה (Ann Intern Med)

29/03/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Annals of Internal Medicine מדווחים חוקרים על ניתוח נוסף של נתוני מחקר CANTOS (Canakinumab Anti-inflammatory Thrombosis Outcomes Study) מהן עולות עדויות לפיהן עיכוב תהליכי דלקת, לפחות דרך עיכוב מעבר אותות דרך Interleukin-1β (IL-1β) או IL-6, עשוי להפחית היארעות אנמיה ולשפר רמות המוגלובין בחולים עם אנמיה.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ציטוקינים דלקתיים, דוגמת IL-1β, עשויים לשנות את משק הברזל וייצור כדוריות דם אדומות, עם התפתחות אנמיה. עם זאת, לא ידוע אם עיכוב IL-1β עשוי להביא להסגרת השפעות אלו. הם בחנו כעת אם עיכוב IL-1β עם Canakinumab (אילאריס) מפחית היארעות אנמיה ומשפר ריכוז המוגלובין בחולים עם אנמיה.

 

החוקרים השלימו ניתוח של נתוני מחקר CANTOS ובחנו את הנתונים אודות 8,683 משתתפים ללא אנמיה בתחילת המחקר ו-1,303 משתתפים עם אנמיה בתחילת המחקר. המשתתפים חולקו באקראי לקבלת טיפול דמה או Canakinumab במינון 50, 150, או 300 מ"ג בזריקה תת-עורית כל שלושה חודשים. התוצא העיקרי היה היארעות אנמיה, אשר הוגדרה כריכוז המוגלובין מתחת ל-13.0 גרם/ד"ל בגברים ומתחת ל-12.0 גרם/ד"ל בנשים).

 

החוקרים מדווחים כי היארעות אנמיה עלתה עם רמות גבוהות יותר של hs-CRP בתחילת המחקר, כאשר הן hs-CRP והן IL-6 ירדו בקרב משתתפים שטופלו ב-Canakinumab, בהשוואה לאלו בקבוצת הפלסבו.

 

במהלך חציון מעקב של 3.7 שנים, בקרב משתתפים ללא אנמיה בתחילת המחקר, טיפול ב-Canakinumab לווה בהיארעות נמוכה יותר משמעותית של אנמיה, בהשוואה לאלו בקבוצת הפלסבו (יחס סיכון של 0.84, P<0.001). בהשוואה לפלסבו, התועלת הגדולה ביותר של עיכוב IL-1β על היארעות אנמיה תוארה במשתתפים עם התגובה האנטי-דלקתית הבולטת ביותר.

 

בקרב משתתפים ללא אנמיה בתחילת המחקר, הטיפול ב-Canakinumab הוביל לעליה בריכוז המוגלובין בהיקף של 1.13 גרם/ד"ל (p<0.001) בהשוואה לפלסבו לאורך שנתיים של טיפול.

 

טיפול ב-Canakinumab לווה בסיכון מוגבר לזיהום וכן תועדו מקרים קלים של תרומבוציטופניה ונויטורפניה, אך לא תועדו אירועים חריגים בדרגה 3 ומעלה.

 

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי עיכוב תהליכי דלקת באמצעות Canakinumab עשוי להפחית היארעות אנמיה ולשפר ריכוז המוגלובין בחולים עם אנמיה קיימת.

 

Ann Intern Med. 2020

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני