חדשות

האם הנקה בלבד מפחיתה סיכון לאלרגיה ואסתמה בילדים? (Acta Paediatr)

30/03/2020

 

מנתונים שפורסמו במאמר שפורסם בכתב העת Acta Paediatrica עולה כי הנקה בלבד במהלך שלושת החודשים הראשונים לחיים מלווה בירידה משמעותית בסיכון לאלרגיה נשימתית בילדים בגילאי 6 שנים, לצד סיכון מופחת משמעותית לאסתמה, אך רק בקרב ילדים ללא נטיה משפחתית לאסתמה.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין הנקה ואלרגיות נשימתיות וסוגי אסתמה בילדים בארצות הברית. המחקר התבסס על נתונים מזוהות אם-תינוק אשר לקחו חלק במחקר Infant Feeding Practices Study II בשנים 2005-2007 ובמחקר ההמשך בשנת 2012. האימהות דיווחו על היסטוריית הנקה על-בסיס חודשי במהלך השנה הראשונה לחיי התינוק, אבחנה של אסתמה בילדות ואלרגיות עד גיל 6 שנים וכן גורמים רלבנטיים אחרים.

 

מדגם המחקר כלל 1,177 זוגות אם-ילד, מתוכם כשליש מהתינוקות (32.9%) ניזונו מהנקה בלבד עד גיל 3 חודשים. עד גיל 6 שנים, 20.8% מהילדים אובחנו עם אלרגיות נשימתיות ו-11.3% אובחנו עם אסתמה.

 

מניתוח רב-משתני עלה כי הנקה בלבד במהלך שלושת החודשים הראשונים לחיים לוותה בירידה של 23% בסיכון לאלרגיות נשימתיות בגיל 6 שנים (סיכון יחסי של 0.77). בנוסף, הנקה בלבד במהלך שלושת החודשים הראשונים לחיים לוותה בירידה של 34% בסיכון לאסתמה (סיכון יחסי של 0.66), אך רק בילדים ללא היסטוריה משפחתית של אסתמה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי הנקה בלבד במהלך שלושת החודשים הראשונים לחיים עשויה להפחית את הסיכון לאלרגיות נשימתיות ואסתמה בילדים עד גיל 6 שנים. עם זאת, באשר לסיכון לאסתמה, ההשפעה המגנה של הנקה תועדה רק באלו ללא היסטוריה משפחתית של אסתמה.

 

Acta Paediatr 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<