חדשות

הצוות המייעץ למשה''ב למדיניות ביצוע בדיקות לאיתור חולי קורונה ממליץ על הרחבת הקריטריונים לבעלי תסמינים העובדים/גרים בבתי אבות, מוסדות סיעודיים ובתי חולים

31/03/2020

מאת מערכת אי-מד

הערב פורסמו ההמלצות העדכניות של הצוות המייעץ למדיניות איתור חולי קורונה. במסגרת ההמלצות העדכניות התוויות נוספות לביצוע בדיקות, מעבר לקריטריונים הנוכחיים (הכוללים בעלי תסמינים ששבו מחו"ל ב-14 הימים האחרונים, בעלי תסמינים שהיו במגע הדוק עם חולה מאומת, וחסרי תסמינים שהגיעו מחו"ל ממוקדי התפרצות), ל:

  • בעלי תסמינים וגם מדגם של חסרי תסמינים העובדים או גרים בריכוזים של אוכלוסיות בסיכון כמו בתי אבות
  • בעלי תסמינים העובדים בבתי חולים, בתי אבות ומוסדות סיעודיים הנמצאים במגע הדוק וממושך עם חולים

הוועדה מדגישה כי העדכונים בהמלצות נועדו להשיג את 2 המטרות של הבדיקות שהן :

1. לאתר חיוביים לנגיף במטרה למנוע המשך הפצת הנגיף (ע"י בידוד החיוביים וכל מי שהיה איתם במגע)

2. ניטור האוכלוסייה במטרה לקבל תמונת מצב אפידמיולוגית להימצאות והתפשטות הנגיף

להמלצות המלאות  

הערת המערכת:  לאור ההיערכות לעלייה מאוד משמעותית ביכולת ביצוע הבדיקות (עם יעד להגעה ל-30,000 בדיקות ביום) היה אכן צורך בעדכון הקריטריונים וקביעת סדרי העדיפויות. יש אמנם כעת סוף סוף התייחסות לקבוצות הנמצאות בסיכון לפתח תחלואה קשה (בתי אבות ומוסדות סיעודיים), התייחסות שלו הייתה כבר בתוקף לפני כמה שבועות הייתה אולי יכולה לסייע במניעה זיהוי וטיפול מהירים יותר באותם קשישים שחלו בבתי אבות ואף נפטרו.

אך עדיין אין התייחסות בקריטריונים המעודכנים לאוכלוסיות הנמצאות בסיכון בקהילה (למשל אנשים מעל 70 עם מחלות רקע). עבור קבוצה זו יש בוודאי מקום לשקול ביצוע בדיקות  במקרה של הופעת תסמינים, ואולי גם בדיקות סקר לצרכי ניטור לאוכלוסייה בסיכון בקהילה ללא תסמינים.

זה חשוב במיוחד במידה והמגמה הנוכחית החיובית של ירידה בקצב הגידול היומי של התחלואה תימשך ותחל היערכות של חזרה לשגרה, שכן סביר להניח שחזרה כזו תהיה מדורגת ותחול בשלב ראשון על האוכלוסיות שאינן בסיכון מוגבר. במצב זה החשיבות של המשך הגנה על האוכלוסייה שבסיכון , גם זו הנמצאת בקהילה, גבוהה מאוד, וחלק משמעותי מההגנה הזו צריך לכלול ביצוע בדיקות גם לבעלי תסמינים וגם לחסרי תסמינים.  

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<