חדשות

חולי סוכרת צעירים אינם בסיכון מוגבר למחלה חמורה על-רקע COVID-19 (מתוך הצהרת ISPAD)

01/04/2020

 

מדיווחים של אנדוקרינולוגים לילדים מאזורים בהם דווח על שכיחות גבוהה של מקרי COVID-19 עולה כי בילדים, מתבגרים ומבוגרים צעירים עם סוכרת לא תועד מהלך מחלה שונה של הנגיף, בהשוואה לילדים וצעירים אחרים ללא סוכרת.

 

על-פי הצהרה מטעם ה-ISPAD (International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes), רופאים מווהאן בסין ומאיטליה טוענים כי נכון ל-24 במרץ, הם לא נתקלו במקרים של COVID-19 בילדים, מתבגרים, או מבוגרים צעירים מתחת לגיל 25 עם סוכרת, אשר נדרשו לאשפוז.

 

עם זאת, מומחי ה-ISPAD הביעו חשש אמיתי כי המגיפה תמנע מצעירים עם סוכרת לפנות לטיפול רפואי במקרים של מצבי חירום על-רקע סוכרת. רופאים מסין דיווחו על מספר מקרים של אשפוז מאוחר בשל חמצת סוכרתית של ילדים עם סוכרת מסוג 1, מאחר והשירותים הרפואיים בבית החולים היו סגורים לטיפול במצבים שאינם נוגעים ל-COVID-19. באיטליה גם היו מספר מקרים של חמצת סוכרתית חמורה מאוד.

 

בינתיים, פורסמו הנחיות מטעם ISPAD לצעירים עם סוכרת והמטפלים באשר לצעדים הנדרשים במקרים בהם עולה חשד ל-COVID-19. מרבית ההמלצות דומות לאלו הניתנות לציבור הכללי מאחר והדיווחים בנושא מעידים כי המחלה הנגיפית הרבה פחות חמורה בילדים ומתבגרים.

 

הגישה המומלצת לילדים עם סוכרת תואמת להנחיות ISPAD לטיפול בזמן חולי, הכוללת הנחיות כלליות לטיפול בסוכרת בכל מחלה דמוית-שפעת. כל מחלה עשויה להוביל לקושי באיזון סוכרת ולעליה בסיכון לחמצת סוכרתית.

 

ישנה חשיבות רבה לניטור רמות סוכר וקטונים בדם, לא להפסיק את הטיפול באינסולין, להקפיד על נוזלים וטיפול בתסמינים. חולים רבים יידרשו להעלאת מינוני אינסולין במקרים אלו. חשוב לטפל בחום, מאחר וחולים עם סוכרת מסוג 1 המפתחים חום נוטים לייצר כמות קטונים גדולה יותר ולכן ישנה המלצה לאיזון אגרסיבי של חום הגוף.

 

אמצעים טכנולוגיים ושירותי טל-רפואה עשויים לסייע בניהול חולים אלו מרחוק וכך לחסוך את הביקורים למרפאות או לבתי החולים, תוך מתן טיפול רפואי הולם.

 

מתוך הצהרת ISPAD

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני