חדשות

תרגילי פילאטיס עשויים להביא לשיפור בריאות הלב וכלי דם בנשים צעירות עם השמנה (Am J Hypertens)

08/04/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת American Journal of Hypertension מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש מהן עולה כי פילאטיס עשוי להביא לשיפור באיזון לחץ הדם של חולים הנדרשים לשהות בביתם לאור הריחוק החברתי הנדרש בעידן הנוכחי של COVID-19.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ישנה חשיבות רבה להתערבויות לא-תרופתיות לשיפור תפקוד כלי הדם והפחתת שומן בגוף במטופלים הסובלים מהשמנה, במטרה למנוע יתר לחץ דם ואירועים קרדיווסקולאריים במבוגרים צעירים. אימוני פילאטיס זכו לפופולאריות רבה ברחבי העולם, אך עד כה לא ידועות השפעות אימונים אלו על תפקוד כלי הדם והרכב הגוף.

 

המחקר הנוכחי כלל 28 נשים צעירות עם השמנה ולחץ דם גבוה, אשר חולקו באקראי לקבוצת אימוני פילאטיס (14 נשים) או קבוצת ביקורת (14 נשים) לאורך 12 שבועות. נוקשות עורקית סיסטמית נקבעה על-בסיס מדד baPWV (Brachial-Ankle Pulse Wave Velocity) ונבחנה לפני ההתערבות ולאחר 12 שבועות, כמו גם מדדי לחץ דם בעורק הברכיאלי ואבי העורקים, מדד AIx (Augmentation Index), רמות Nitric Oxide (NO) בדם ואחוז שומן גוף.

 

החוקרים מדווחים כי בקבוצת אימוני פילאטיס נרשמה ירידה של 5 מ"מ כספית בלחץ הדם הסיסטולי, בעוד שבקבוצת הביקורת לא נרשמו שינויים בלחץ הדם הסיסטולי. בדומה, אימוני פילאטיס לוו בירידה של כ-2% בשומן הגוף, בעוד שבקבוצת הביקורת לא תועד שינוי בשומן הגוף.

 

עוד תועד שיפור במדדים אחרים להערכת הסיכון למחלות לב וכלי דם עם תרגילי פילאטיס, בעוד שבקבוצת הביקורת לא נרשמו שינויים משמעותיים. אלו כללו ירידה בנוקשות עורקית סיסטמית בתום 12 שבועות ההתערבות, בהשוואה למצב בתחילת המחקר; כמו גם לחץ סיסטולי נמוך יותר באבי העורקים, אשר ירד ב-6 מ"מ כספית. עוד עלה מהנתונים כי רמות NO עלו משמעותית בקבוצת ההתערבות הפעילה.

 

החוקרים מציינים כי מאחר וההיענות לאימונים גופניים מסורתיים (אימונים אירוביים ואימוני תנגודת) היא נמוכה בקרב מטופלים עם השמנה, אימוני פילאטיס עשויים להוות התערבות חליפית יעילה למניעת יתר לחץ דם ואירועים קרדיווסקולאריים בצעירים עם השמנה.

 

Am J Hypertens. Published online April 1, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני