מאמרי מערכת

עליה המשמעותית בשירותי רפואה עד הבית בעקבות הקורונה/מאמר אורח מאת עידן מור (*)

04/05/2020

משבר הקורונה הגיע לישראל בתחילת חודש מרץ השנה (2020), והשפעותיו עומדים להישאר כאן למשך חודשים ארוכים, אם לא למשך שנה-שנתיים.
משבר הקורונה השפיע על המשק, על העובדים, על ההכנסות, על ההתנהלות היום יומית של כל אחד ואחת מאיתנו. הוא שיבש את סדר היום והשגרה, את הלימודים במוסדות השונים, וכמובן, ואולי מעל הכל, את ענף הרפואה בישראל ובעולם.

אחת ההשפעות המשמעותיות ביותר שניתן לראות בבירור בעקבות וירוס הקורונה, היא העליה המשמעותית בשירותי רפואה עד הבית או רפואה מרחוק.
במאמר זה נשפוך אור על הנושא ונביא תובנות מעניינות כיצד זה בא לידי ביטוי בשטח, וננסה לענות על השאלה האם ענף הרפואה ישתנה לתמיד בעקבות הקורונה.  

הצעדים המשמעותיים שננקטו בזמן משבר הקורונה

עוד בראשית תקופת משבר הקורונה שהגיע אלינו אך לפני חודש וחצי, יצאה דרישה ברורה לכל מי שחושש שחולה בקורונה – אין להגיע אל בתי החולים, אלא להתקשר למגן דוד אדום, לדווח על התסמינים שבגינם קיים חשש להידבקות בוירוס ולהמתין לבדיקה באמצעות עובד מד"א אשר יגיע עד הבית.
בדיקות אלו, אשר כאמור נערכו בבתים, יכלו לספק תוצאה חיובית או שלילית.
במידה והתשובה חיובית והמטופל אכן נדבק בקורונה, הוא מועבר בהתאם לחומרת המצב לשהייה בבתי מלון יעודיים, לאשפוז בבתי החולים, או במקרים הקלים – להישאר בבית בבידוד מוחלט משאר בני המשפחה למשך שבועיים – תקופה ההחלמה הממוצעת מהנגיף.

במהלך חודש אפריל נפתחו ברחבי הארץ מרכזים לבדיקות אזרחים ברכבם, אך עדיין אזרחים רבים מעדיפים לבצע את הבדיקה בביתם, בעיקר המבוגרים שבהם ו/או אזרחים ללא רישיון נהיגה או רכב פרטי.

טיפול בחולים ללא תסמיני קורונה

ומה לגבי חולים שאינם חולי קורונה? חולים רבים העדיפו ומעדיפים גם היום להישאר בבית. פעמים רבות הם מעדיפים להישאר בבית גם בשעת כאב וסבל נוראיים, ולו בשביל צמצום הסיכון להיחשף בטעות לחולי קורונה אחרים במוקדי הרפואה הדחופה ובחדרי המיון.

הסיבה לכך היא  פשוטה - הוירוס מדבק מאוד, ומזיק מאוד לאוכלוסיית הגיל השלישי. בעקבות אי הידיעה לגבי דרכי ההתמודדות איתו – ננקטו צעדים חריפים במטרה להשאיר כמה שיותר אנשים בבית, שיהיו פחות חשופים לאנשים נוספים – זרים, או בני משפחה כאחד, וכך יאטו עד יפסיקו לחלוטין את ההדבקה ההמונית. 

 

ומה עושים חולים אלה, אשר חייבים לקבל טיפול רפואי מבלי לצאת מהבית?

נחלק את השירות לשניים: שירות רפואי מרחוק בעזרת הטלפון, ושירות רפואי אשר מגיע עד בית הלקוח.

שירות רפואי מרחוק

שירות רפואי מרחוק מתבטא בשיחת טלפון או שיחת וידאו עם רופא אשר נמצא במרפאתו או אפילו בביתו. בעקבות הביקוש הגדול לצד אי היכולת לספק שירות סדיר במרפאות, קופות החולים שיפרו ושידרגו את מערך שירותי הרפואה מרחוק שלהם. פרסומות של שירותי רופא אונליין הוצגו ימים ולילות בערוצי הטלויזיה המרכזיים, ולפתע, התחרות על האזרח היתה לא מי מספק סל טיפולים רחב יותר, אלא מי עונה מהר יותר לשיחת טלפון עם רופא או אחות.

שירות רפואי עד הבית

בנוסף, שדרגו את עצמן החברות הפרטיות המספקות שירותי רפואה עד הבית כדי לעמוד בביקוש הגדול להזמנת שירותים הביתה. זה בא לידי ביטוי בגיוס מאסיבי של רופאים ואחיות, רכישת כלי רכב ואמבולנסים נוספים, ורכישת ציוד רפואי רב, שבאופן טבעי – מחירו עלה פלאים בחודש האחרון.

סיבה נוספת שהביאה את החברות הפרטיות לשדרג את המערך שלהן, סיבה שרבים אינם מודעים אליה, היא שכל קופות החולים בישראל אינן מספקות בעצמן שירותי רפואה עד הבית, אלא נעזרים בחברות חיצוניות כקבלניות משנה, וכשהביקוש עולה אצלן – זה מיד בא לידי ביטוי בעליה בביקוש אצל החברות הפרטיות.


החשיבות הרבה של שירותי רפואה עד הבית


החשיבות של שירותי רפואה עד הבית היא רבה - היא מונעת יציאה מהבית ובכך מונעת הדבקה המונית פוטנציאלית, כמו בסיטואציה שבה חבורת מטופלים ממתינים לרופא מחוץ לחדר ויושבים קרובים אחד לשני. מעבר לכך, אוכלוסיות שנמצאות בסיכון גבוה יותר וחלות עליהן הגבלות קשוחות יותר מאשר על יתר הציבור, יכולות להנות גם הן משירותי רפואה עד הבית, הכוללים קבלת תרופות קבועות עד פתח הבית, ביקור רופא לטיפול נקודתי, ביקור אחות לבדיקת אומדנים ועוד. אוכלוסיות אלו מונות בין היתר את אוכלוסיית הגיל השלישי, אוכלוסיית חולי הלב ובעלי מחלות הרקע הקשות שנמצאות בסיכון הדבקה גבוה במיוחד, נשים הריוניות ועוד.

 

שירותי רפואה עד הבית – כאן כדי להישאר

גם אחרי שמשבר הקורונה יחלוף מהעולם, או לפחות יצטמצם בצורה משמעותית, שירותי רפואה עד הבית צפויים להישאר איתנו ולהוות אלטרנטיבה ראויה עבור מי שזקוק לשירותי הרפואה של חברות קופות החולים המרכזיות. הכספים הרבים שהושקעו בשיפור שירותים אלה, לצד ההבנה של האזרחים שמחלות מדבקות יכולות להיות מאוד מסוכנות, ימשיכו להניע את גלגלי הענף להמשיך ולהשתפר למען בריאות אזרחי מדינת ישראל.

שימוש מושכל ברפואה עד הבית


לפני משבר הקורונה, רוב האזרחים היו פונים למוקדי החירום וחדרי המיון בשעת מצוקה. אנו משערים שיותר ויותר רופאים ימליצו בעתיד על הפניית מטופלים לשירותי רפואה ביתיים, בעיקר מטופלים מבוגרים ו/או בעלי מחלות רקע רגישות. המלצות אלה יתרמו לצמצום סיכויי ההדבקה של המטופל בוירוסים וחיידקים ממטופלים אחרים, וגם יורידו את העומס מחדרי המיון ומוקדי הרפואה הדחופה.

מאחלים לכם בריאות איתנה!


(*) המאמר נכתב ע"י עידן מור, שותף בחברת
My Doctor, המספקת שירותי רפואה מתקדמים עד הבית

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<