חדשות

היארעות אוטמים מוחיים שקטים בחולים עם פרפור פרוזדורים תחת טיפול בנוגדי-קרישה (מתוך כנס HRS)

11/05/2020

 

מנתונים שהוצגו במהלך הכנס הווירטואלי מטעם ה-Heart Rhythm Society עולה כי אוטמים מוחיים שקטים אינם נדירים בחולים מבוגרים עם פרפור פרוזדורים, גם עם טיפול בנוגדי-קרישה.

 

במסגרת המחקר עקבו החוקרים במשך שנתיים אחר 1,737 חולים בשוויץ עם פרפור פרוזדורים, כולם בגילאי 65 שנים ומעלה (גיל ממוצע של 71 שנים, 26% נשים). במהלך המעקב הושלמו בדיקות MRI של מוח לאחר שנתיים ב-1,227 משתתפים.

 

החוקרים מדווחים כי לאורך שנתיים, 5.5% מהחולים המטופלים היטב עם פרפור פרוזדורים אובחנו עם אוטם מוחי חדש, כאשר ב-85.3% מהמקרים היה מדובר באוטם שקט קלינית וב-75% מהמקרים האוטמים היו שקטים תחת טיפול בנוגדי-קרישה. אוטמים מוחיים שקטים היו נפוצים יותר מאירועים מוחיים קליניים ואירועים איסכמיים חולפים, אשר תועדו ב-2.3% מהחולים במהלך השנתיים.

 

בחולים שאובחנו עם אוטמים מוחיים שקטים תועדה ירידה קטנה, אך מובהקת סטטיסטית, בתפקוד הקוגניטיבי. למרות שהירידה הייתה קטנה, החוקרים הופתעו מאחר ומדובר היה במעקב בן שנתיים בלבד וירידה קוגניטיבית ודמנציה מתפתחות לאורך שנים.

 

החוקרים מסבירים כי ממצאי המחקר מספקים תובנה אודות ההשפעה הסמויה של אירועים מוחיים שקטים. אוטמים אלו מלווים בהידרדרות קוגניטיבית וייתכן כי מדובר בקצה הקרחון, בהשוואה לאירועים מוחיים קליניים, כאשר טיפול בנוגד-קרישה עשוי שלא להיות מספק בכדי למנוע נזק מוחי בחולים עם פרפור פרוזדורים.

 

מתוך כנס HRS

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<