חדשות

יעילות ובטיחות Selexipag בטיפול בילדים עם יתר לחץ עורקי ריאתי (J Heart Lung Transplant)

12/05/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת The Journal of Heart and Lung Transplantation מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, כי טיפול פומי ב- Selexipag(אפטרבי) בילדים עם יתר לחץ ריאתי ראשוני נמצא בטוח ונסבל היטב כאשר ניתן תחת השגחה הדוקה. תוספת Selexipag הובילה לשיפור מספר תוצאים בכמחצית מהחולים ומנעה התקדמות המחלה בכרבע מהמטופלים.

 

מחקר EPPVDN (European Pediatric Pulmonary Vascular Disease Network) בחן בטיחות ויעילות תוספת Selexipag, תכשיר פומי המאושר לטיפול ביתר לחץ עורקי ריאתי במבוגרים.   החוקרים השלימו מחקר פרוספקטיבי, תצפיתי, שכלל 15 ילדים עם יתר לחץ עורקי ריאתי, אשר קיבלו תוספת טיפול פומי ב- Selexipag בשלושה מרכזים. מרבית החולים עברו צנתור כלילי בתחילת המחקר ולאחר חציון של שמונה חודשי מעקב.

 

החוקרים מדווחים כי לא תועדו מקרי תמותה במהלך הטיפול ב- Selexipag. שניים מבין 15 חולים בסופו של דבר השלימו השתלת ריאה. חולה אחד עם יתר לחץ עורקי ריאתי תורשתי הלך לעולמו תחת טיפול תוך-ורידי ב-Treprostinil (ללא Selexipag). הלחץ הממוצע בפרוזדור הימני, היחס בין הלחץ העורקי הריאתי והלחץ העורקי הסיסטמי (ירידה ממוצעת של 17%) ומפל הלחץ דרך המסתם הריאתי (ירידה של 17% בלחץ הממוצע; ירידה של 6 מ"מ כספית בלחץ דם דיאסטולי) השתפרו לאחר הטיפול ב-10 חולים.

 

הטיפול ב- Selexipag לווה בסיווג תפקודי ותפקוד סיסטולי טוב יותר של חדר ימין. החוקרים זיהו שיפור במדדי סיכון יתר לחץ ריאתי לא-פולשני ומשלב מדד סיכון פולשני/לא-פולשני.

 

ממצאי המחקר מעידים על יעילות וריאבילית של Selexipag, כאשר לעיתים קרובות תועדה תגובה טובה יותר במטופלים עם מחלה פחות חמורה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי טיפול פומי ב- Selexipag בילדים עם יתר לחץ עורקי ריאתי נמצא בטוח ונסבל היטב, לצד שיפור במספר תוצאים בחולים רבים.

 

 

J Heart Lung Transplant. 2020

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<