חדשות

חבלות ראש חוזרות מלוותה בסיכון מוגבר לתמותה מוקדמת בשחקני פוטבול (JAMA Netw Open)

17/05/2020

 

חבלות חוזרות לראש, לא רק זעזוע מוח, במהלך משחק מקצועני כשחקן פוטבול מלווה בעליה מובהקת סטטיסטית ומשמעותית בסיכון לתמותה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך חודש מאי בכתב העת JAMA Network Open.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם חשיפה לחבלת ראש חוזרת במהלך עונת פוטבול מקצוענית מלווה בעליה בסיכון לתמותה מכל-סיבה. הם השלימו מחקר רטרוספקטיבי שכלל 13,912 שחקני פוטבול מקצועני שלקחו חלק בעונות ה-NFL (National Football League) בין השנים 1969-2017.

 

החוקרים חישבו את מדד חבלת ראש מצטברת (Professional Football Cumulative Head Impact Index, או pfCHII), אשר משמש להערכת כמות הזמן ששחקן פוטבול מצוי בסיכון (מספר המשחקים והאימונים לאורך הקריירה), תוך תקנון לסיכון הכרוך בעמדה של השחקן, על-בסיס נתונים ממדי האצה בקסדה.

 

בקרב 13,912 השחקנים שנכללו במחקר, חציון מדד pfCHII עמד על 32.63 נקודות. בעמדות קוורטרבק או קולט מרוחק תועדו מדדים נמוכים יותר.

 

לאחר תקנון לשנת לידה, מדד מסת גוף וגובה, עליה של 1 לוגריתם במדד pfCHII לווה בעליה של פי שתיים בסיכון לתמותה (יחס סיכון של 2.02, רווח בר-סמך 95% של 1.21-3.37, p=0.01) בעונות 1969-2017.

 

בכל המודלים, עליה במדד מסת הגוף לוותה בעליה מובהקת סטטיסטית בסיכון לתמותה, ממצא שהיה עקבי ותאם למחקרים קודמים.

 

החוקרים כותבים כי מהממצאים עולה כי עליה בחבלת ראש חוזרת מלווה בעליה בסיכון לתמותה בקרב שחקני פוטבול מקצועני. הפחתת חבלות ראש חוזרות עקב משחקי פוטבול או פעילויות אחרות ע"י חקיקת חוקים נוספים ושינוי הציוד עשויה להוביל להפחתת התמותה.

 

JAMA Netw Open. 2020;3

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<