חדשות

מסת גוף רזה נמוכה יותר מלווה בסיכון מוגבר לסוכרת בגברים מבוגרים (J Clin Endocrinol Metab)

22/05/2020

 

מנתונים חדשים ממחקר Baltimore Longitudinal Study of Aging שפורסמו בכתב העת Journal of the Endocrine Society עולה כי אחוז קטן יותר של מסת גוף רזה עם הגיל מלווה בסיכון מוגבר לסוכרת מסוג 2 בגברים, אך לא בנשים.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע את הקשר בין מסת גוף רזה עם הגיל ובין היארעות סוכרת במבוגרים. הם התמקדו במשתתפים במחקר Baltimore Longitudinal Study of Aging עם חציון מעקב של 7 שנים. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת היארעות סוכרת, אשר הוגדרה על-פי דיווח עצמי על אבחנה של סוכרת, טיפול בתרופות לסוכרת ו/או רמות סוכר בדם של 126 מ"ג/ד"ל ומעלה או ריכוז סוכר שעתיים לאחר העמסת סוכר של 200 מ"ג/ד"ל ומעלה.

 

מדגם המחקר כלל 871 גברים ו-984 נשים ללא סוכרת ידועה, אשר השלימו לפחות הערכה אחת של הרכב הגוף באמצעות בדיקת Dual X-ray Absorptiometry.

 

בגברים ובנשים עם אחוז גבוה יותר של מסת גוף רזה תועדו ערכים נמוכים יותר של סוכר בצום וסוכר שעתיים לאחר העמסת סוכר, כמו גם שכיחות נמוכה יותר של טרום-סוכרת.

 

בקרב גברים ברבעון העליון של אחוז מסת גוף רזה הסיכון להתפתחות סוכרת היה קטן ב-54%, בהשוואה לאלו ברבעון התחתון (יחס סיכון של 0.46, p=0.01). ממצאים דומים תועדו עם מסת הרגל בגברים ברבעון העליון לעומת התחתון (יחס סיכון של 0.38). בנוסף, בגברים ברבעון העליון לעומת אלו ברבעון התחתון של היחס בין מסת גוף רזה לשמן נרשם סיכון קטן ב-61% להתפתחות סוכרת (יחס סיכון של 0.39), אך הקשר לא נותר מובהק סטטיסטית לאחר תקנון נוסף לגובה ומשקל.

 

בנשים לא תועד קשר דומה בין אחוז מסת הגוף הרזה ובין היארעות סוכרת.

 

החוקרים כותבים כי ירידה תלוית-גיל באחוז מסת גוף רזה נקשרה עם סיכון מוגבר להיארעות סוכרת בגברים מבוגרים, אך לא בנשים.

 

J Clin Endocrinol Metab. 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<