חדשות

תוספת מעכבי תעלות מימן לטיפול כימותרפי כנגד סרטן שד עשויה לשפר שיעורי תגובה לטיפול (מתוך כנס ה-ASCO)

30/05/2020

 

מנתונים חדשים שפורסמו במהלך הכנס השנתי הווירטואלי מטעם ה-American Society of Clinical Oncology עולה כי תוספת Omeprazole לטיפול כימותרפי כנגד סרטן שד שלילי לשלושת הקולטנים להורמונים עשויה להביא לשיפור שיעורי התגובה לטיפול.

 

החוקרים כללו במחקר 42 נשים מחמישה מרכזים רפואיים ברחבי ארצות הברית. מדגם המחקר כלל נשים עם סרטן שד נתיח, בשלב מוקדם ושלילי לשלושת הקולטנים להורמונים, אשר לא קיבלו טיפול במעכבי תעלות מימן בשנה הקודמת. כל הנשים החלו במינון יומי גבוה של Omeprazole שניתן 4-7 ימים לפני התחלת טיפול כימותרפי ניאו-אדג'וונטי במשלב AC-T (Adriamycin ו-Cyclophosphamide עם Taxane) ונמשך עד לניתוח.

 

התוצא העיקרי היה שיעורי תגובה פתולוגית מלאה, אשר הוגדרה בהעדר עדות למחלה שיירית פולשנית בשד או בבית השחי, בנשים עם עדות ל-Fatty Acid Synthase (FASN), אנזים המבוטא ביתר ב-70% מממאירויות שד חדשות שליליות לקולטנים להורמונים ומלווה בפרוגנוזה גרועה יותר. מעכבי תעלות מימן מעכבים באופן סלקטיבי את פעילות FASN ומשרים מוות תאי של תאי סרטן שד עם השפעה מינימאלית על תאים אחרים.

 

שיעורי התגובה הפתולוגית המלאה עמדו על 71.4% בנשים עם עדות ל-FASN ועל 71.8% בכלל 42 הנשים שנכללו במחקר, שיעורים גבוהים מאלו הצפויים בנשים תחת טיפול סטנדרטי במשלב AC-T, אשר נעים סביב 40%. יתרה מזאת, בתת-קבוצה של 15 נשים שקיבלו Carboplatin עם AC-T, שיעורי תגובה פתולוגית מלאה עמדו על 73%.

 

החוקרים מציינים כי הטיפול ב-Omeprazole נסבל היטב ולא תועדה רעילות בדרגה 3 או 4 על-רקע התרופה, כאשר רעילות טיפול כימותרפי תאמה לדיווחים ממחקרים קודמים להערכת משטר AC-T. הם מוסיפים כי למעכבי תעלות מימן ייתכנו תופעות לוואי כאשר הטיפול ניתן למשך למעלה משנה, כולל סיכון מוגבר לזיהומים, אוסטיאופורוזיס ורמות מגנזיום נמוכות.

 

מתוך כנס ה-ASCO

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<