חדשות

המלצות בנוגע לעישון סיגריות רגילות ואידוי בעידן COVID-19 (מתוך הודעת ה-Public Health England)

30/05/2020

 

במסמך מטעם מנהל בריאות הציבור באנגליה מפרטים המומחים המלצות המיועדות למעשני סיגריות רגילות וסיגריות אלקטרוניות על-רקע מגפת COVID-19.

 

המומחים מסבירים כי בקרב מעשנים ייתכן סיכון מוגבר להדבקה בזיהומים נשימתיים, כולל COVID-19, כאשר שינויים על-רקע עישון עלולים להוביל למחלה חמורה יותר. גם בקרב אלו הנחשפים לעישון פאסיבי מצויים בסיכון מוגבר לנזקים ללב ולריאות, בפרט כאשר מדובר בילדים.

 

העדויות אודות עישון ו-COVID-19 אינן חד-משמעיות וחוקרים רבים עדיין אוספים מידע בנושא. על-בסיס העדויות הזמינות מבהירים המומחים כי בקרב מעשנים קיים סיכון מוגבר להדבקה בזיהומים נשימתיים ותסמינים חמורים יותר לאחר הדבקה בנגיף. להפסקת עישון תועלת מיידית על המצב הרפואי, גם באלו עם מחלה קיימת משנית לעישון. הדבר חשוב במיוחד בתקופה זו של עומס רב על מערכת הבריאות.

 

עוד כותבים המומחים כי סיגריות אלקטרוניות עשויות לשמש ככלי עזר יעיל במאמצים להפסקת עישון. כיום לא ידוע אילו השפעות אפשריות ייתכנו לאידוי על הסיכון למחלה חמורה בחולים שנדבקו בנגיף הקורונה. במרבית המקרים, שימוש בסיגריות אלקטרוניות מלווה בסיכון מופחת משמעותית, בהשוואה לשימוש בסיגריות רגילות וחשוב מאוד להימנע מחזרה לשימוש בסיגריות רגילות.

 

הכותבים מציינים כי אידוי דורש תנועות חוזרות המערבות את הידיים והפנים, כך שייתכן סיכון מוגבר לכניסת הנגיפים לגוף. להפחתת הסיכון להדבקה בנגיף הקורונה מומלץ לשטוף ידיים לעיתים תכופות מהרגיל, למשך 20 שניות, עם סבון ומים ולנקות באופן רגיל את הסיגריות האלקטרוניות.

 

מתוך הודעת ה-Public Health England

 

הערת מערכת:

כידוע הגישה של מנהל בריאות הציבור באנגליה בנושא אידוי מנוגדת לגישה של משרד הבריאות ואיגודים מקצועיים בישראל הרואים את השימוש באידוי כלא שונה מבחינת הסיכון הבריאותי מעישון סיגריות בעירות.

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<