חדשות

פרופ' ציון חגי יו''ר הר''י על רקע העלייה במקרי קורונה: לחשב מסלול מחדש, כולל הגבלת פעילות בבתי הספר

01/06/2020

מאת מערכת אי-מד

על רקע נתוני הגידול במקרים המאומתים החדשים בימים האחרונים, יו"ר הר"י (בתמונה) מפרסם ההודעה הבאה:

יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי, מציע מתווה בן 4 צעדים להתמודדות מושכלת עם נגיף הקורונה הכולל בין היתר הגבלה של הפעילות בבתי הספר: "חייבים לחשב מסלול מחדש";

פרופ' ציון חגי בירך היום על ההחלטה של שר הבריאות יולי אדלשטיין להרחיב את מעגל הבדיקות לזיהוי נגיף הקורונה בבתי ספר בהם היו נדבקים בנגיף .
לדבריו, מדובר בצעד חשוב בכיוון הנכון, אולם כעת יש לאמץ מספר צעדים נוספים כדי לתקן את הרושם המוטעה שיצרה היציאה המהירה והבלתי זהירה מהסגר. "אין ספק שהיציאה מהסגר הייתה נכונה לכלכלה ולמעשה גם לבריאות של האזרחים, אבל כשיוצאים מסגר חייבים לעשות זאת בצורה חכמה ומושכלת כדי שלא נגיע לגל שני. אני רואה איך אנשים מתנהגים היום ברחוב ואני מסתכל גם על הנתונים, והמסקנה היא אחת: חייבים לחשב מסלול מחדש".

פרופ' חגי קורא למשרד הבריאות ולציבור הרחב לאמץ 4 צעדים:

1. בדיקות סקר מדגמיות בקרב גננות ועובדי הוראה בכל רחבי הארץ ובהיקף נרחב, תוך דגש מיוחד במוקדי התפרצות.

2. מעבר לקבוצות למידה קטנות  (קפסולות), גם במחיר של מעבר של כיתות ספציפיות ללמידה מרחוק.

3. חידוד ההסברה לציבור והגברת האכיפה של כללי הזהירות במרחב הציבורי ובבתי עסק בפרט. על מנת לייצר אכיפה יעילה, יש לעודד את הרשויות המקומיות לאכוף בעצמן את כללי "התו הסגול".

4. ערבות הדדית: הניסיונות לייצר חיסון עדר נכשלו בעולם, ועל כן יש לחזק את מודל הערבות ההדדית שפירושו: כל אדם נזהר ככל הניתן על עצמו ועל סביבתו, אחרת נקבל מעגל הדבקה מסוכן. לשם כך יש להקפיד על 3 כללים מרכזיים: עטיית מסכות, ריחוק פיזי, ושטיפת ידיים.

הערת המערכת: לגבי 1,3 ו-4 נראה שיש קונצנזוס . לגבי 2 , נראה שיש מחלוקת, בטח מול אנשי משרד החינוך, אך נראה שהלימודים במתכונת הנוכחית היא אכן בעייתית מבחינת הימנעות מעלייה בהדבקה.  אך החלק החשוב ביותר בכל תכנית צריך להיות לדעתנו ההתמקדות בקבוצות הסיכון. כל מקרה של הידבקות של אדם בקבוצת הסיכון שקול מבחינת התוצאה האפשרית במונחי תחלואה קשה ו/או תמותה ללפחות 50 נדבקים "רגילים".  לכן, ריכוז המאמץ צריך להיות במניעה, ניטור ומתן טיפול מהיר במידת הצורך לקבוצת הסיכון.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<