חדשות

עדויות חדשות תומכות בתועלת של ריחוק חברתי וקובעות כי מסיכות N95 יעילות יותר מאחרות במניעת הדבקה בנגיף הקורונה (Lancet)

03/06/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet מדווחים חוקרים על תוצאות סקירה שיטתית ומטה-אנליזה מהן עולות עדויות התומכות בריחוק חברתי למרחק של מטר אחד ומעלה וכן בעדיפות מסכות N95, בפרט בקרב אנשי צוות רפואי, בהשוואה למגני פנים אחרים.

 

המחקר כלל סקירה שיטתית של 172 מחקרים תצפיתיים משש יבשות, אשר בחנו את חשיבות ריחוק חברתי, מסכות פנים ומגני עיניים במניעת הדבקה בין אנשים עם חשד או הוכחה ל-COVID-19, זיהומי SARS אחרים או זיהומי MERS, כמו גם בני המשפחה שלהם, מטפלים ואנשי צוות רפואי. מטה האנליזה כללה הערכות מ-44 מחקרים השוואתיים עם 25,697 משתתפים, כולל שבעה מחקרים להערכת COVID-19 עם 6,674 משתתפים.

 

מניתוח הנתונים עלה כי הסיכון האבסולוטי להדבקה בקרבת אדם שנחשף לזיהום עמד על 12.8% במרחק של מטר אחד ועל 2.6% במרחק של 2 מטרים. הסיכון נותר קבוע גם כאשר החוקרים בחנו את הנתונים מששת מחקרי COVID-19 בנפרד וללא תלות בשאלה אם מדובר היה בסיכון במסגרת טיפול רפואי או לאו. כל עליה של מטר אחד במרחק הובילה להעפלת השינוי בסיכון היחסי.

 

החוקרים זיהו עוד ירידה משמעותית בסיכון לזיהום עם שימוש במסכות N95 או מסכות דומות, עם סיכון מתוקן להדבקה של 3.1% עם שימוש בכיסוי פנים, בהשוואה ל-17.4% ללא מגן פנים. החוקרים זיהו עוד כי הקשר היה בולט יותר כאשר נבחן הסיכון להדבקה במסגרת טיפול רפואי, בהשוואה לתנאים אחרים, עם הפחתת הסיכון להדבקה בהיקף של 70%, בהשוואה לירידה בהיקף הסיכון להדבקה בשיעור של 44% . יתרה מזאת, ההשפעה המגנה של מסכת N95 או מסכות דומות הייתה גדולה יותר מזו של מסכות אחרות.

 

מגני עיניים הובילו להפחתת הסיכון להדבקה ל-5.5% לעומת 16.6% ללא שימוש במגני עיניים.

 

החוקרים זיהו עוד מכשולים לריחוק חברתי ושימוש במסכות ומגני עיניים: חוסר-נוחות, שימוש במשאבים באופן לא שוויוני, תקשורת פחות ברורה ותחושת העדר אמפתיה מצד המטפלים כלפיי החולים.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נספים, כולל מחקרים אקראיים להערכת ריחוק חברתי אופטימאלי ובחינת הסוגים השונים של מסכות פנים מחוץ לתנאי טיפול רפואי.

 

Lancet. 2020 Jun 2

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<